Biskupi Niemieccy: troska o uchodźców jest sprawą oczywistą

(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Katoliccy biskupi Niemiec uchwalili kierunki działań dla pracy Kościoła na rzecz uchodźców.

Dokument, ogłoszony na zakończenie wiosennego zebrania episkopatu tego kraju w Schöntal podkreśla, że ta praca będzie kontynuowana i rozszerzana, a chrześcijanie "z całym zdecydowaniem angażują się w sprawy uchodźców i poszukujących azylu". Jednocześnie Kościół zapewnił, że "zawsze ma na uwadze dobro całego społeczeństwa, a zwłaszcza potrzeby ludzi zepchniętych na margines społeczny".
Ta troska jest - zdaniem niemieckich biskupów - sprawą oczywistą w Kościele. Przypomnieli w tym kontekście, że doświadczenia ucieczki i pozbawienia stron ojczystych są utrwalone na kartach Biblii. Dlatego wrogość wobec obcych oraz rasizm są nie do pogodzenia z chrześcijańską wizją człowieka. Dokument podkreśla, że w swoim występowaniu “na rzecz żywej kultury przyjmowania oraz solidarności" Kościół opiera się także na nauczaniu papieża Franciszka. A lęki i obawy wobec uchodźców należy omawiać i przezwyciężać.
Biskupi niemieccy w swoim dokumencie zalecają ponadto osobiste spotkania z uchodźcami. Podkreślają, że musi być zachowana i szanowana godność każdego człowieka niezależnie od jego pochodzenia i stanu społecznego, od religii, światopoglądu, płci czy orientacji seksualnej. Jako podstawowy warunek integracji wymieniają naukę języka niemieckiego.
"Chcielibyśmy, aby chrześcijańscy uchodźcy czuli się dobrze widziani i chciani w naszym Kościele" - stwierdzili biskupi Niemiec przypominając jednocześnie, że należy zwracać uwagę na życzenia chrześcijan prawosławnych. Mając w pamięci powtarzające się incydenty, biskupi podkreślają, że w ośrodkach azylanckich nie może dochodzić do wykluczania chrześcijan ze względu na ich wiarę, ani też do ich prześladowania z tego powodu. Ponadto biskupi pragną aby życie chrześcijańskie miało przyszłość w regionie Środkowego Wschodu oraz żeby jego mieszkańcy mieli prawo powrotu do swoich domów.
W swoim dokumencie biskupi wymieniają też konkretne kroki instytucji kościelnych, pomagające w integracji uchodźców, a mianowicie: budowę mieszkań, poprawę kwalifikacji zawodowych uchodźców, opiekę psychologiczną i terapeutyczną dla azylantów oraz wsparcie dla nieletnich, którzy przybyli bez opieki i dla samotnych kobiet.
Ponadto biskupi zamierzają zintensyfikować dialog z muzułmanami i żydami. W tym celu proponują wspólne projekty wsparcia dla uchodźców mając nadzieję, że tego rodzaju współpraca może przyczynić się do wzajemnego poszanowania oraz do przezwyciężenia antysemickich resentymentów.
Stosunek do kwestii uchodźców jest najważniejszym punktem obrad wiosennego zebrania Konferencji Biskupów Niemieckich w dniach 15-18 lutego w byłym opactwie benedyktynów w Schöntal w diecezji Rottenburg-Stuttgart. Na swoje zebranie biskupi zaprosili m.in. pierwszego burmistrza Hamburga, Olafa Scholza oraz ministra spraw wewnętrznych Bawarii Joachima Herrmanna. Obecny będzie także Volker Türk z Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźcow ONZ w Genewie oraz włoski kardynał Francesco Montenegro, do którego diecezji należy "wyspa uchodźców" Lampedusa. W debacie politycznej dwa największe Kościoły Niemiec: katolicki i ewangelicki wspierały dotąd zasadniczo kurs kanclerz Angeli Merkel.
Innymi tematami obrad były przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie, omówienie spotkania niemieckich biskupów z papieżem Franciszkiem w listopadzie ub.r. oraz udział w obchodach Roku Reformacji 2017.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Niemieccy: troska o uchodźców jest sprawą oczywistą
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.