Biskupi pogratulowali abpowi Krajewskiemu nominacji kardynalskiej

Biskupi pogratulowali abpowi Krajewskiemu nominacji kardynalskiej
(fot. bp kep)
PAP / pch

Biskupi zebrani na 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim pogratulowali nominacji kardynalskiej jałmużnikowi papieskiemu abpowi Konradowi Krajewskiemu. Napisali też list do papieża Franciszka, w którym podziękowali mu za tę nominację.

Papieski jałmużnik abp Konrad Krajewski otrzyma godność kardynała na konsystorzu, który odbędzie się 29 czerwca w Watykanie.

W czwartek w Janowie Podlaskim rozpoczęło się trzydniowe 379. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Zgromadzeni na nim biskupi skierowali do abpa Krajewskiego list, w którym przesłali mu "braterskie pozdrowienia oraz zapewnienia o duchowej więzi i bliskości".

"Kościół w Polsce przesyła gratulacje Waszej Eminencji z okazji nominacji kardynalskiej, ogłoszonej przez Ojca Świętego Franciszka w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Mamy nadzieję, że decyzja Papieża umocni i pogłębi więź Kościoła, który jest w Polsce ze Stolicą Apostolską. Wyrażamy wdzięczność wobec Boga za życie i dotychczasową posługę Księdza Kardynała ufając, że dalej będzie wspierał posługę Waszej Eminencji" - napisali biskupi.

DEON.PL POLECA

Jednocześnie zapewnili kardynała nominata o wsparciu i modlitwie za wstawiennictwem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Biskupi skierowali także list do papieża Franciszka, w którym wyrazili wdzięczność, że "ponad tysiącletnia więź między Stolicą Apostolską a Kościołem, który jest w Polsce, została umocniona i pogłębiona dzięki pierwszej od ośmiu lat nominacji kardynała z Polski".

"Kościół w Polsce z wdzięcznością i ogromną radością przyjął decyzję Waszej Świątobliwości o nominowaniu Księdza Arcybiskupa Konrada Krajewskiego - Jałmużnika Papieskiego - kardynałem Świętego Kościoła Rzymskiego. W roku odzyskania przez Polskę niepodległości, zapewniając o naszej wierności i modlitwie, prosimy Waszą Świątobliwość o apostolskie błogosławieństwo" - czytamy w liście.

Od 1998 roku 54-letni obecnie abp Krajewski pracował w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Był jednym z ceremoniarzy w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, Benedykta XVI i przez kilka miesięcy po wyborze Franciszka w marcu 2013 roku.

3 sierpnia 2013 roku został mianowany przez niego papieskim jałmużnikiem i podniesiony do godności arcybiskupa. Wraz z tą nominacją - jak zauważają watykaniści - funkcja ta zaczęła nabierać coraz większego znaczenia, a abp Krajewski został jednym z najbliższych współpracowników Franciszka. Jałmużnik codziennie referuje papieżowi swoją działalność i informuje o sumach przekazanych na cele dobroczynne. Przeznaczany jest na nie w całości dochód ze sprzedawanych przez jego urząd papieskich błogosławieństw.

Na początku swej posługi abp Krajewski odwiedził migrantów na włoskiej wyspie Lampedusa i przekazał im od papieża karty telefoniczne, by mogli zadzwonić do swych najbliższych.

Arcybiskup Krajewski wspiera również finansowo rzymskie rodziny, by mogły zapłacić rachunki za światło, gaz i wodę. Urządzone przez jego urząd pod kolumnadą na Placu św. Piotra prysznice, zakład fryzjerski i punkt medyczny odwiedza codziennie około 150 bezdomnych i najuboższych.

Zakupił śpiwory dla spędzających noce w pobliżu Watykanu, a z grupą wolontariuszy roznosi tam kolacje. Pomagają mu w tym wolontariusze, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, watykańscy żandarmi.

Podczas surowej zimy w 2016 roku każdej nocy zostawiał koło bazyliki swój otwarty samochód, aby bezdomni mogli się w nim ogrzać i spędzić noc. Zadbał o to, by noclegownie Caritas i innych organizacji charytatywnych otwarte były przez całą dobę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi pogratulowali abpowi Krajewskiemu nominacji kardynalskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.