Biskupi Skandynawii o dialogu z ewangelikami

(fot. Robert Hoetink / Shutterstock.com)
KAI / pk

Przed papieską wizytą w Szwecji Konferencja Biskupów Skandynawii podkreśla swoją wolę i otwarcie na dialog ekumeniczny. - Wraz z siostrami i braćmi luteranami chcemy podążać wybraną przez nas drogą pojednania - czytamy w opublikowanym w Kopenhadze liście biskupów.

Franciszek 31 października w Lund weźmie udział w inauguracji obchodów 500. rocznicy Reformacji. Po raz pierwszy w historii papież będzie się modlił wspólnie z najwyższymi rangą przedstawicielami protestantyzmu z okazji Reformacji a także 70. rocznicy założonej w 1947 r. w Lund Światowej Federacji Luterańskiej. 1 listopada papież odprawi w Malmö Mszę św. dla szwedzkich katolików.

W liście pasterskim skandynawscy biskupi wskazali na zbliżenie Kościołów od czasu II Soboru Watykańskiego, kiedy to katolicy otworzyli się na wiele spraw ważnych dla chrześcijan ewangelików, w tym znaczenie powszechnego kapłaństwa wszystkich wierzących. Podobnie jak wielu ewangelików wykazuje otwartość na katolickie rozumienie wiary a szczególnie znaczenie Maryi jako Matki Boga i przykład wiary.

DEON.PL POLECA

Niemniej jednak biskupi wskazali na nadal istniejące różnice przede wszystkim dotyczące rozumienia kapłańskiego urzędu. Ponadto powstałe w ostatnich czasach wielkie różnice dotyczą problemów etycznych i moralnych. Skandynawscy biskupi zwrócili uwagę, że mimo tego nadal istnieje wielkie pragnienie wspólnoty Stołu Pańskiego, która zakłada pełną jedność w wierze.

Na zakończenie biskupi wezwali i zachęcili katolików do licznego uczestnictwa w spotkaniach z papieżem, podczas ekumenicznego spotkania na Malmö Arena jak i podczas Mszy św. na stadionie Swedbank, co "będzie wyrazem zarówno jedność z papieżem, a także wyrażeniem szacunku dla wyrosłych z Reformacji chrześcijan ewangelików".

W skład Konferencji Biskupów Skandynawii wchodzą biskupi Oslo, Trondheim, Tromsö, Kopenhagi, Helsinek, Sztokholmu i Reykjaviku oraz kilku emerytowanych biskupów z Norwegii. Zadaniem episkopatu skandynawskiego jest m.in. koordynacja pracy diecezji, w których żyje ogółem 340 tys. katolików (wśród nich wielu migrantów) oraz utrzymywanie kontaktu z Kościołem katolickim w Europie i na świecie. Katolicy w społeczeństwach tych krajów stanowią od 0,25 do 3,6 procent ogółu ludności.

Przewodniczącym Skandynawskiej Konferencji Biskupiej jest od 2015 roku Czesław Kozon, od 20 lat biskup Kopenhagi, a sekretarzem generalnym - niemiecka zakonnica Anna Mirijam Kaschner. Oficjalnym językiem Konferencji jest niemiecki. Biskupi wiele swoich konferencji odbywają w krajach niemieckojęzycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Skandynawii o dialogu z ewangelikami
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.