Biskupi Unii Europejskiej wzywają do debaty o kulturze informacji
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) opublikowała dzisiaj, 31 maja, oświadczenie. Biskupi katoliccy w UE wzywają do krytycznego zbadania procederu generowania fałszywych wiadomości i obecności ‘baniek filtrujących’. Wolny krajobraz medialny i wolny dyskurs są niezbędne dla prawdziwych informacji. Jednak zdigitalizowana opinia publiczna jest podatna na pułapki kultury „postprawdy”, jak podkreślono w oświadczeniu.
Dokument zwraca uwagę na potrzebę otwartej i uczciwej dyskusji na temat tego, jak w czasach rosnącej cyfryzacji informacji można zapewnić procesy demokratyczne i chronić wolności jednostki.
„Niech Prymas Tysiąclecia będzie dla Kościoła w Polsce i świecie wzorem wierności Chrystusowi i Matce Najświętszej. Uczmy się od niego hojności w odpowiadaniu na biedy naszych czasów, także te spowodowane wojną w wielu krajach, zwłaszcza na Ukrainie”.https://t.co/gR0wftxccJ
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) May 29, 2024
W oświadczeniu zatytułowanym „Wzmacnianie kultury demokracji poprzez wartości”, biskupi COMECE odnoszą się również do wyzwań związanych z przystępowaniem do UE nowych państw członkowskich. W perspektywie przyjęcia dziewięciu dodatkowych państw, zasady dotyczące składu Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej muszą zostać zreformowane. Konieczna jest również dyskusja na temat konsekwencji rozszerzenia dla budżetu UE.
Skomentuj artykuł