Biskupi USA za klauzulą sumienia

(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

"Sprawiedliwość zwyciężyła". Tak amerykańscy biskupi skomentowali wczorajszą decyzję Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Zobowiązała ona administrację Baracka Obamy do poszanowania sumień przedsiębiorców, którzy nie chcą opłacać swym pracownikom środków wczesnoporonnych i antykoncepcyjnych. Wchodzą one w skład pakietu obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych, wprowadzonych przez prezydenta w ramach kontrowersyjnej reformy służby zdrowia.

Prawo do sprzeciwu sumienia miały w tej kwestii jedynie instytucje prowadzące działalność o charakterze ściśle kultowym. Obecnie Sąd Najwyższy przyznał je dwu dużym firmom, których głównymi udziałowcami są protestanckie rodziny, ewangelikalna Green i mennonicka Hahn, nie godzące się z motywów religijnych na zabijanie nienarodzonych, w tym na stosowanie środków wczesnoporonnych. "Decyzja ta pozwala Amerykanom nadal kierować się swą wiarą przy prowadzeniu firm rodzinnych" - stwierdził przewodniczący episkopatu USA.

W oświadczeniu, które abp Joseph Kurtz podpisał wspólnie ze stojącym na czele komisji episkopatu ds. wolności religijnej abp. Williamem Lorim, czytamy: "W tym przypadku sprawiedliwość zwyciężyła. Sąd respektuje prawa rodzin Green i Hahn, by trwały w swojej wierze, kiedy dbają o własne utrzymanie, nie musząc ponosić za to przytłaczających kar.

Czas teraz, byśmy podwoili nasze wysiłki w budowaniu kultury w pełni respektującej wolność religijną". Amerykańscy biskupi ufają, że również w przypadku katolickich instytucji charytatywnych, szpitali i szkół zostaną podjęte podobne decyzje zapewniające poszanowanie sumienia. Wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego pochwalił też kard. Sean O’Malley z Bostonu, który kieruje komisją episkopatu ds. obrony życia. Wyraził on nadzieję, że administracja prezydenta Obamy "podejmie konieczne działania, by chronić uprawnienia organizacji religijnych do służby w interesie publicznym, gwarantując wolność religijną".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskupi USA za klauzulą sumienia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.