Biskupi zwrócą się o jak najliczniejszy udział w ŚDM

Biskupi zwrócą się o jak najliczniejszy udział w ŚDM
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Polscy biskupi prześlą do mediów i parafii zaproszenie do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Będą zachęcać do jak najliczniejszego udziału i organizowaniu w parafiach grup, które wyjadą na spotkanie z papieżem - poinformował ks. Grzegorz Suchodolski z Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Organizacja ŚDM była jednym z tematów zebrania plenarnego Episkopatu Polski; ostatniego przed wizytą papieża Franciszka w Polsce.

- Z tego zebrania wychodzi bardzo konkretny głos, zarówno w komunikacie, jak i specjalnym zaproszeniu, które trafi do parafii i do mediów. Księża biskupi wprost piszą: będziemy z wami, zarówno na etapie dni w diecezjach, jak i w czasie wydarzeń centralnych w Krakowie. Księża biskupi raz jeszcze ponowili zaproszenie do jak najliczniejszego udziału młodych w spotkaniach w ojcem świętym, w spotkaniach modlitewnych i do duszpasterzy, by organizowali grupy na to wydarzenie - powiedział ks. Suchodolski.

DEON.PL POLECA

Dodał, że do tej pory zarejestrowało się 569 tys. 787 osób - to młodzież, która rozpoczęła proces rejestracji; z tego 266 tys. jest w fazie drugiej, czyli na etapie deklarowania dnia przyjazdu.

Pytany o podawane wcześniej szacunki, że w ŚDM będzie uczestniczyć nawet 2 mln osób, ks. Suchodolski powiedział, że organizatorzy liczą, iż w finałowym wydarzeniu w Brzegach weźmie udział od 1,5 mln do 1,8 mln osób. Dodał, że od wtorku do piątku liczba pielgrzymów będzie oscylowała od 600 tys. do 800 tys. Określił to jako "rosnącą falę", której kulminacja nastąpi w weekend.

Według ks. Suchodolskiego z Polski zarejestrowanych jest 170 tys. osób.

Podczas zebrania KEP omawiano też kwestię pomocy dla uchodźców. "Nie możemy wyobrazić sobie, żeby nie przyjmować uchodźców, którzy uciekają przed śmiercią i prześladowaniem" - powiedział przewodniczący Rady ds. Migracji i Turystyki i Pielgrzymek bp. Krzysztof Zadarko.

Przypomniał, że konieczne jest oddzielenie imigrantów ekonomicznych od uchodźców. - Chodzi nam w pierwszym rzędzie o uchodźców, którzy uciekają przed prześladowaniem, groźba utraty życia. to stanowisko jest niezmienne - powiedział.

Jak mówił, cały czas jest kierowana pomoc za pośrednictwem Caritas Polska i Pomoc Kościołowi w Potrzebie do osób z Syrii i sąsiednich krajów. - Będzie ciągle podtrzymywany apel o hojność - powiedział bp. Zadarko.

- Rozważane są także inne formy pomocy, jeśli ktoś z uchodźców będzie chciał przyjechać do Polski. To nie jest takie oczywiste ponieważ zdecydowana większość uchodźców, jeśli prawie nie wszyscy, nie chcą u nas pozostać, wolą dotrzeć do krajów zachodnich. Ale jeśli znajdą się takie osoby czy rodziny, które uciekając przed śmiercią, zadeklarują się, że chciałyby skorzystać z pomocy w polskich warunkach, będziemy na to otwarci - wyjaśnił.

Bp. Zadarko mówił też o innych pomysłach Caritas Polska na pomoc uchodźcom, m.in. o poszukiwaniu rodzin, parafii w Polsce, które wezmą w "patronat" konkretne rodziny z Libii, Jordanii, Syrii i Iraku oraz poszukiwaniu środków na to, by pomagać osobom, które nie są w obozach dla uchodźców w Syrii czy w państwach sąsiednich, ale wynajmują różnego rodzaju pomieszczenia.

Pytany przez PAP, czy stanowisko strony rządowej w sprawie uchodźców jest zbieżne ze stanowiskiem strony kościelnej, powiedział, że "istotną troską i motywacją rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa".

- I to jest taki argument, który w tym momencie każe nam otworzyć oczy na wszystkie potencjalne zagrożenia, które płyną z tej gigantycznej, wielkiej fali uchodźców, która w tej chwili jest w Europie - powiedział bp Zadarko. Dodał, że strona kościelna sugeruje takie rozwiązanie, które nie będzie ignorowało tego niebezpieczeństwa.

Na konferencji prasowej kończącej obrady biskupów przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki dziękował za pracę w Polsce nuncjuszowi apostolskiemu abp Celestino Migliore (mianowanemu niedawno przez papieża nuncjuszem w Rosji), który - jak mówił - "przez 9 lat służył Kościołowi pomocą w pracy administracyjnej i duszpasterskiej". - Stworzył pewien etap w historii Kościoła katolickiego w Polsce - podkreślił. Poinformował, że w tym czasie przygotował wybór 55 nowych biskupów. Nuncjusz pozostanie w Polsce do końca ŚDM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskupi zwrócą się o jak najliczniejszy udział w ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.