Błogosławiony, który patronuje... tramwajowi

Błogosławiony, który patronuje... tramwajowi
(fot. shutterstock.com // op unknown [Public domain] via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Rektor, budowniczy, społecznik, aresztowany i osadzony w obozie Stutthof - błogosławiony ks. Franciszek Rogaczewski został patronem gdańskiego tramwaju. Uroczystość odbyła się 20 czerwca na przystanku tramwajowym nieopodal kościoła Chrystusa Króla w Gdańsku, gdzie ks. Rogaczewski był przez wiele lat proboszczem.

W uroczystości nadania imienia udział wzięli przedstawiciele władz Gdańska oraz spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, a także abp Sławoj Leszek Głódź i proboszcz parafii Chrystusa Króla w Gdańsku ks. dr Bartłomiej Stark. Gościem specjalnym uroczystości była, żona bratanka ks. Rogaczewskiego, Janina Rogaczewska.

Imię ks. Franciszka Rogaczewskiego zyskał pierwszy ze zmodernizowanych tramwajów NGd99 spółki GAiT - numer boczny 1002. Zostały one nie tylko gruntownie wyremontowane (wymieniono m.in. elektronikę napędu i sterowania oraz okablowanie, zmodernizowano oświetlenie, ściany boczne i siedzenia, wymieniono klimatyzację, zamontowano nowe drzwi), ale także zyskały nowe kremowe malowanie, na wzór pojazdów z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

Jak poinformował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wszystkie cztery tramwaje zostaną uhonorowane imionami czterech księży, którzy stali się ofiarami faszyzmu. - Wszyscy czterej księża pracowali w Wolnym Mieście Gdańsku i zginęli z ręki nazistów. Trzej byli Polakami (Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski i Marian Górecki), jeden Niemcem (Bruno Binnebesel) - przypomniał Adamowicz.

DEON.PL POLECA

Na uroczystości nadania imienia pierwszemu z tramwajów NGd99, abp Sławoj Leszek Głódź przypomniał, że ks. Rogaczewski został beatyfikowany w grupie 108 męczenników przez Jana Pawła II w Warszawie w 1999 roku.

- Aresztowany i osadzony w obozie Stutthof 1 września 1939 roku, służył tam Bogu i ludziom, o czym świadczą zeznania współwięźniów. Mężnie znosił szykany i tortury. Został rozstrzelany 11 stycznia 1940 roku - mówił metropolita gdański.

Bł. ks. Franciszek Rogaczewski (ur. 23 grudnia 1892 r. w Lipinkach k. Świecia, zamordowany 11 stycznia 1940 r. w lesie w pobliżu obozu Stutthof). Po studiach w Seminarium Duchownym w Pelplinie, przerwanych przez I wojnę światową, w czasie której pracował jako sanitariusz w szpitalach w Starogardzie, Kwidzynie oraz Olsztynie, 16 marca 1918 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Służył jako wikariusz w Nowym Mieście Lubawskim (1918-1920), w Gdańsku-Wrzeszczu w parafii Najświętszego Serca Jezusowego (1920-1927), w Gdańsku w parafii św. Brygidy (1927-1928) oraz w parafii św. Józefa (od 1928). Pracował też jako katecheta w Gimnazjum Polskim Macierzy Szkolnej w Gdańsku (1927, 1930).

31 stycznia 1930 r. bp Edward O’Rourke mianował go na rektora, z tytułem proboszcza, przyszłego kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla w Gdańsku. Świątynia miała być centrum duszpasterskim dla Polaków gdańskich. Jej uroczyste poświęcenie nastąpiło 30 października 1932 r. 1 września 1939 r. duchowny został aresztowany i osadzony wraz z innymi polskimi kapłanami w " Victoria-Schule", a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Ulica, przy której znajduje się kościół Chrystusa Króla nosi obecnie jego imię. W 1999 r. papież Jan Paweł II wyniósł ks. Franciszka Rogaczewskiego na ołtarze jako błogosławionego wraz ze 108 męczennikami polskimi czasu wojny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Błogosławiony, który patronuje... tramwajowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.