Bolesławiec: Otwarto szkoły katolickie Pijarów

Zobacz galerię
Bolesławiec: Otwarto szkoły katolickie Pijarów
Zdjęcia z inauguracji Szkoły Pijarów w Bolesławcu (fot. Archiwum Zakonu Pijarów)

Bp Stefan Cichy poświęcił pierwsze szkoły katolickie w Bolesławcu. 125 uczniów rozpoczęło edukację w Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego.

"To władze samorządowe wyszły z taką propozycją. Uznano, że jest potrzeba integralnego wychowania dzieci i młodzieży i kształcenia w duchu wartości katolickich. Cieszymy się, że zaufano naszemu zakonowi - mówi KAI o. Józef Tarnawski SP, ekonom zakonu pijarów. Pomysł okazał się trafiony i spotkał się dużym zainteresowaniem rodziców. Nabór jest zdumiewająco wysoki, jak na nowo otwartą szkołę" - dodaje o. Tarnawski.

DEON.PL POLECA

Uroczysta inauguracja roku szkolnego odbyła się 4 września. O godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja celebrowano Eucharystię. Po Mszy św. wszyscy zebrani przeszli do budynku szkoły przy ul. Bankowej. Biskup legnicki Stefan Cichy poświęcił szkołę.

Wśród zaproszonych gości byli także bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP, o. Józef Matras SP, prowincjał polskich pijarów, o. Mateusz Pindelski SP, asystent generalny zakonu z Rzymu, Piotr Roman, prezydent Bolesławca, Danuta Leśniewska, Dolnośląski Wicekurator Oświaty. Licznie zgromadzone duchowieństwo, rodziców, uczniów i nauczycieli przywitał dyrektor szkoły o. Adam Langhammer SP, który razem z o. Piotrem Wiśniowskim SP tworzy wspólnotę zakonną pijarów w Bolesławcu.

W Publicznej Szkole Podstawowej uruchomiono klasy pierwszą, drugą, czwartą i piątą a w Publicznym Gimnazjum Zakonu Pijarów dwie klasy pierwsze. W sumie edukację w szkołach pijarskich w Bolesławcu rozpoczęło 125 uczniów, pod opieką 18 nauczycieli. Obie szkoły noszą imię Stanisława Konarskiego, pijara i reformatora szkolnictwa z XVIII w.

Budynek zespołu szkół przy ul. Bankowej 10 został poddany modernizacji i dostosowaniu do współczesnych wymogów efektywnej i atrakcyjnie prowadzonej edukacji. W szkole jest kaplica. Jest to pierwsza pijarska placówka edukacyjna na Dolnym Śląsku i ósma w Polsce.

Zakon Szkół Pobożnych powołał do istnienia św. Józef Kalasancjusz, który w 1597 r. założył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Pijarzy przybyli do Polski 370 lat temu. Obecnie prowadzą szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łowiczu, Katowicach i Elblągu. Szkoły pijarskie cenione są za jakość nauczania i formacji chrześcijańskiej uczniów. Skuteczność i wysoki poziom zakonnej edukacji potwierdzają wyniki corocznych egzaminów maturalnych i gimnazjalnych. Statystyki z 2013 r. pokazują, że zdawalność oraz średnia punktów, zdobytych na tych egzaminach przez uczniów szkół pijarskich w zdecydowanej większości przypadków jest wyższa od ogólnej średniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bolesławiec: Otwarto szkoły katolickie Pijarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.