Bp Greger: jaka jest nasza świadomość własnej tożsamości jako ludzi ochrzczonych i wierzących?

Bp Greger: jaka jest nasza świadomość własnej tożsamości jako ludzi ochrzczonych i wierzących?
(fot. youtube.com)
KAI / ms

Przedstawiciele 27 wspólnot całej diecezji bielsko-żywieckiej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ) uczestniczyli 12 stycznia w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera.

W kościele św. Jana Sarkandra biskup pomocniczy zaapelował, by chrzest naprawdę potraktować na serio. „On niczego nie kończy, lecz we wspólnocie Kościoła od tego momentu wszystko się zaczyna” – stwierdził.

W homilii biskup nawiązał do obchodzonej w Kościele Niedzieli Chrztu Pańskiego i wezwał do refleksji nad sakramentem chrztu. „Jaka jest nasza świadomość własnej tożsamości jako ludzi ochrzczonych i wierzących?” – pytał, przestrzegając, by sakramentu chrztu świętego nie redukować jedynie do kwestii formalnych i zagadnień administracyjnych.

„Chodzi o to, aby chrzest potraktować na serio, aby jego sprawowanie odbyło się z taką powagą, jaka się należy każdemu sakramentowi. Chrzest niczego nie kończy, ale we wspólnocie Kościoła od tego momentu wszystko się dopiero zaczyna. Jeśli ktokolwiek chce żyć, wzrastać i dojrzewać we wspólnocie wierzącego Kościoła, musi wpierw zanurzyć się - jak Jezus na początku swojej publicznej działalności - w wodach chrzcielnych. Bez tego sakramentu nie ma nas w Kościele, nie mamy dostępu do żadnego sakramentu, jesteśmy poza ekonomią siedmiu znaków zbawczej mocy Jezusa” – sprecyzował.

Jak podkreślił, od momentu chrztu świętego człowiek otrzymuje nowe prawa i przywileje, których do tej pory nie posiadał. „One pokazują, jak wiele chrześcijaństwo ma do zaoferowania człowiekowi. Są to prawa i przywileje, które wyróżniają nas spośród milionów ludzi nieochrzczonych. One odsłaniają nam rąbek tajemnicy owego życia, jakie Bóg w nas zapoczątkował” – dodał.

FZŚ (dawna nazwa III Zakon Świętego Franciszka) został założony ok. 1221 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Powstał on z myślą o ludziach świeckich, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragną dążyć do doskonałości chrześcijańskiej drogą.

Zakon jest autonomiczny. Jego strukturę tworzą wspólnoty miejscowe, regionalne, narodowe i międzynarodowe z siedzibą w Rzymie. Na świecie FZŚ skupia ok. 500 tys. osób. Jako znak przynależności do wielkiej rodziny franciszkańskiej członkowie FZŚ noszą znaczek „TAU”.

Franciszkański Zakon Świecki jest otwarty dla wszystkich pełnoletnich katolików, którzy pragną naśladować św. Franciszka, żyjąc w stanie świeckim według Ewangelii.

Zatwierdzenia odnowionej reguły, dostosowanej do przemian posoborowych, dokonał 24 czerwca 1978 r. papież Paweł VI.

Od kilku lat tercjarze przygotowują się do jubileuszowych obchodów powstania FZŚ, które odbędą się w 2021 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Greger: jaka jest nasza świadomość własnej tożsamości jako ludzi ochrzczonych i wierzących?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.