Bp Guzdek na Jasnej Górze: miłość żąda ofiary, mądrość żąda jedności

Bp Guzdek na Jasnej Górze: miłość żąda ofiary, mądrość żąda jedności
(fot. Ordynariat Polowy / youtube.com)
PAP / ms

Miłość żąda ofiary, mądrość żąda jedności. Maryjo, uproś nam łaskę mądrości i odpowiedzialności, abyśmy jako naród w sprawach zasadniczych stanowili jedno - mówił w czwartkowych rozważaniach podczas Apelu Jasnogórskiego biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Wieczorna modlitwa zwieńczyła czwartkowe obchody święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Święta Wojska Polskiego na Jasnej Górze. W Apelu Jasnogórskim, w wyjątkowej oprawie zapewnionej przez kompanię honorową Wojska Polskiego, wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Modlitwę rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego i "Bogurodziccy".

Wierność wartościom

W rozważaniach apelowych bp Guzdek prosił, by Matka Boża wspierała Polaków "w realizacji zadań, które wynikają z naszego powołania, noszonego munduru i zajmowanej pozycji w społeczeństwie".

DEON.PL POLECA

"Spraw, abyśmy pozostali wierni tym wartościom, za które nasi ojcowie cierpieli, przelewali krew i oddawali życie. Nie dozwól, abyśmy kiedykolwiek zdezerterowali (…). Spraw, abyśmy z Twoją pomocą, w zgodzie i we współpracy służyli Bogu i Ojczyźnie" - mówił ordynariusz polowy.

Przypomniał, że przed obliczem jasnogórskiej Maryi o wsparcie i zwycięstwo prosili królowie i władcy. "Z Twoim wizerunkiem wyhaftowanym na sztandarach żołnierze wyruszali do boju, ucząc się od Ciebie zaufania Bogu, męstwa i odwagi, niezłomności i determinacji, niezbędnych w walce o wolność i suwerenność naszej ojczyzny" - mówił bp Guzdek.

Wymodlone zwycięstwo

Nawiązał do obchodzonej w czwartek 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej. "Okoliczności i rozmiar zwycięstwa nad przeważającymi siłami wroga każą nam myśleć o tym sukcesie w kategoriach cudu. Polski żołnierz obronił nie tylko wolność i niepodległość ojczyzny, ale także zatrzymał marsz bezbożnej ideologii za zachód Europy" - ocenił.

Według biskupa polowego zwycięstwo w 1920 r. na przedpolach Warszawy było dziełem żołnierskiego geniuszu dowódców, bohaterstwa i męstwa żołnierzy i zrywu całego społeczeństwa. "Nie można jednak zapomnieć, że zostało ono wymodlone i uproszone u Boga" - podkreślił, przypominając m.in. modlitwy gen. Józefa Hallera o zwycięstwo oręża polskiego.

"Razem z nim modlił się wtedy nuncjusz apostolski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI, i major Charles de Gaulle, przyszły prezydent Francji. Dzięki modlitwie męstwo żołnierza zostało wsparte Bożą Mocą, a plany sztabowe stały się częścią planu Bożej Opatrzności" - kontynuował wojskowy hierarcha.

Walka o Śląsk

Biskup przypomniał też powstania śląskie. W czwartek na Śląsku, wraz z obchodami Święta Wojska Polskiego, świętowana była setna rocznica wybuchu pierwszego z trzech powstań - w Katowicach odbyła się defilada wojskowa, z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałków Sejmu - Elżbiety Witek i Senatu - Stanisława Karczewskiego.

"Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska chwycili za broń. Wybuch pierwszego powstania śląskiego zapoczątkował walkę o przyłączenie Górnego Śląska do Macierzy. Maryjo Wniebowzięta, dziękujemy za to, że byłaś duchowym wsparciem dla ludu śląskiego, który pozostał wierny ewangelicznym wartościom i swemu przywiązaniu Polski" - powiedział podczas Apelu Jasnogórskiego biskup Guzdek.

Pragniemy dobra dla wszystkich

Główne uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zgromadziły w czwartek na Jasnej Górze dziesiątki tysięcy wiernych. Rozpoczętej przed południem uroczystej sumie pontyfikalnej w częstochowskim sanktuarium przewodniczył abp Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. "Jesteśmy i będziemy przeciwni złu, ale zawsze otwarci na każdego człowieka. Bo chcemy dobra wszystkich ludzi, także tych, co nam źle życzą i nas obrażają" - mówił w homilii.

Zgromadzeni świętowali w czwartek także stulecie przywrócenia relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Rzeczpospolitą Polską.

Prawie 70 tysięcy pielgrzymów

Każdego roku na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wędrują na Jasną Górę dziesiątki tysięcy pielgrzymów - według ostatnich danych, w ciągu dwóch tygodni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do częstochowskiego sanktuarium przybyły 64 piesze pielgrzymki, a w nich ok. 70 tys. osób. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła zarówno liczba pieszych pielgrzymek, jak i idących w nich pątników.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek na Jasnej Górze: miłość żąda ofiary, mądrość żąda jedności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.