Bp Janocha: Kościół, jaki wyłania się z tej strony jest dokładnie takim, jaki wyśmiewają go jego przeciwnicy

Bp Janocha: Kościół, jaki wyłania się z tej strony jest dokładnie takim, jaki wyśmiewają go jego przeciwnicy
(fot. episkopat.pl)
kai / pch

"Sytuacja jest alarmująca, ponieważ Kościół, jaki wyłania się z tej strony jest dokładnie takim, jaki wyśmiewają go jego przeciwnicy" - ocenił warszawski biskup pomocniczy w wypowiedzi po obradach Rady KEP ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego.

Podczas obrad, które odbyły się w Warszawie mówiono o potrzebie kształcenia przyszłych duchownych pod kątem wrażliwości kulturowej, artystycznej i estetycznej. "Mówiliśmy dużo o tragicznym stanie wnętrz niektórych kościołów, o kiczu w naszej ikonosferze, począwszy od świętych obrazków, poprzez otoczenie kościoła, plakaty, okładki naszych książek aż po bilbordy" - powiedział bp Janocha.

DEON.PL POLECAKongres Kultury

Omawiano także ideę planowanego Kongresu Kultury z szerokim udziałem twórców i badaczy - niezależnie od ich politycznych sympatii. Trwają prace nad szczegółową koncepcją wydarzenia, które miałoby się odbyć w przyszłym roku. Kongres ma wyrażać opinie różnych ludzi i środowisk związanych z szeroko pojętą kulturą i sztuką: architekturą, plastyką, filmem, muzyką teatrem i nauką o kulturze.

"W naszym zatomizowanym społeczeństwie Kongres mógłby pełnić rolę pojednawczą, rolę mostu" - powiedział KAI bp Michał Janocha, przewodniczący Rady. "Brakuje nam w kraju takiej płaszczyzny spotkania i dyskusji, a obecna polaryzacja polityczna skutecznie uniemożliwia tego typu debaty" - dodał.

Kicz w kościołach

"Sytuacja jest alarmująca, ponieważ Kościół, jaki wyłania się z tej strony jest dokładnie takim, jaki wyśmiewają go jego przeciwnicy" - ocenił warszawski biskup pomocniczy. Poinformował, że Rada zamierza opracować tekst poświęcony tej problematyce. Będzie on przedstawiony do dyskusji na dwóch kolejnych zebraniach Episkopatu.

Rada KEP ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego składa się z dwóch sekcji: ds. relacji Kościoła do kultury współczesnej oraz sekcji ds. dziedzictwa kulturowego.

Polecamy ten tekst: 5 przykładów największego KICZU sakralnego »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Janocha: Kościół, jaki wyłania się z tej strony jest dokładnie takim, jaki wyśmiewają go jego przeciwnicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.