Bp Jerzy Mazur zaprasza na papieskie szlaki

KAI / drr

Wspaniała przyroda, cisza sprzyjająca kontemplacji i modlitwie, wszystko, co cenił w tym regionie Karol Wojtyła - to atuty szlaków papieskich w diecezji ełckiej. Powstały one po śmierci Ojca Świętego z inicjatywy miejscowego biskupa Jerzego Mazura SVD.

Turyści i pielgrzymi mogą przemierzać pieszo, rowerami, samochodami, autokarami a nawet w zimie na nartach - szlak "Tajemnice Światła", zaś kajakiem - szlak "Tajemnice Zawierzenia".

Oba szlaki wiodą przez miejscowości, które odwiedził Karol Wojtyła jako ksiądz, biskup, kardynał i papież. Po śmierci Jana Pawła II biskup ełcki odrzucił projekt budowy kolejnego pomnika papieża, proponując inną formę upamiętnienia Ojca Świętego. - Jana Pawła II przyciągało tutaj piękno jezior, lasów, łąk, wspaniali ludzie. Tu szukał ciszy, aby nawiązać kontakt z Bogiem Stwórcą i z drugim człowiekiem. Uczył nas, że ta ziemia to nasz skarb. A nie tylko nam, ale wszystkim Polakom, zostawił swoje bogate nauczanie. Z tego nauczania jako temat naszych szlaków wybraliśmy różaniec, ulubioną modlitwę Papieża - tłumaczył KAI ideę uczczenia Papieża bp Mazur.

DEON.PL POLECA

Pierwszy powstał szlak "Tajemnice Światła", liczący 170 km i wiodący z Ełku do Wigier. Jego pięć etapów wyznaczają tajemnice: chrzest Jezusa w Jordanie, objawienie na weselu w Kanie Galilejskiej, głoszenie Królestwa Bożego, przemienienie na Górze Tabor i ustanowienie Eucharystii. Trasa wiedzie przez Rajgród, Studzieniczną, Mikaszówkę, gdzie ubrany po cywilnemu bp Wojtyła został zrugany przez proboszcza, bo wszedł mu w ziemniaki, oraz Sejny.

Sam biskup ełcki daje przykład potencjalnym pielgrzymom przejeżdżając szlak rowerem w lipcu z diakonami.

Drugi szlak - kajakowy - liczy 130 km i wiedzie z Wigier, gdzie można zobaczyć słynny kajak Karola Wojtyły, poprzez Wysoki Most, Frącki, Jałowy Róg, Suchą Rzeczkę do Studzienicznej, którą Jan Paweł II odwiedził w czerwcu 1999 r. Podczas pięciu etapów zalecane jest rozważanie tajemnic zawierzenia. Pierwszym było osobiste zawierzenie papieża 6 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze. Drugim - zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Matki Bożej 25 marca 1984 roku w Rzymie, na placu św. Piotra. Dokonało się ono przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, która zapowiedziała nawrócenie Rosji. - Zaraz potem rozpoczęły się zmiany w Europie Wschodniej, także w Rosji i w Polsce. To zawierzenie gdzieś nam umknęło, trzeba do niego wracać i rozważać jego znaczenie dla całego świata - twierdzi bp Mazur. Następne zawierzenie - Kościoła i ludzkości Najświętszej Maryi Pannie nastąpiło w Roku Jubileuszowym (2000). Z kolei 17 sierpnia 2002 r. w Łagiewnikach Papież zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu.

- Piątego dnia, kiedy dopływamy do Augustowa-Studzienicznej, przychodzi moment, kiedy trzeba pomyśleć nad zawierzeniem siebie Bogu. I to jest ta treść, którą chcemy przekazać pielgrzymom - tłumaczy bp Mazur.

Administracją szlaku zajmuje się Centrum Oświatowo-Dydaktyczne Diecezji Ełckiej, kierowane przez siostrę dr Blankę Szymańską (tel. kier. 87 - 621-68-37). Tam też można zgłaszać noclegi i uzyskać bardziej szczegółowe informacje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Jerzy Mazur zaprasza na papieskie szlaki
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.