Bp Jerzy Mazur zaprasza na papieskie szlaki

KAI / drr

Wspaniała przyroda, cisza sprzyjająca kontemplacji i modlitwie, wszystko, co cenił w tym regionie Karol Wojtyła - to atuty szlaków papieskich w diecezji ełckiej. Powstały one po śmierci Ojca Świętego z inicjatywy miejscowego biskupa Jerzego Mazura SVD.

Turyści i pielgrzymi mogą przemierzać pieszo, rowerami, samochodami, autokarami a nawet w zimie na nartach - szlak "Tajemnice Światła", zaś kajakiem - szlak "Tajemnice Zawierzenia".

Oba szlaki wiodą przez miejscowości, które odwiedził Karol Wojtyła jako ksiądz, biskup, kardynał i papież. Po śmierci Jana Pawła II biskup ełcki odrzucił projekt budowy kolejnego pomnika papieża, proponując inną formę upamiętnienia Ojca Świętego. - Jana Pawła II przyciągało tutaj piękno jezior, lasów, łąk, wspaniali ludzie. Tu szukał ciszy, aby nawiązać kontakt z Bogiem Stwórcą i z drugim człowiekiem. Uczył nas, że ta ziemia to nasz skarb. A nie tylko nam, ale wszystkim Polakom, zostawił swoje bogate nauczanie. Z tego nauczania jako temat naszych szlaków wybraliśmy różaniec, ulubioną modlitwę Papieża - tłumaczył KAI ideę uczczenia Papieża bp Mazur.

Pierwszy powstał szlak "Tajemnice Światła", liczący 170 km i wiodący z Ełku do Wigier. Jego pięć etapów wyznaczają tajemnice: chrzest Jezusa w Jordanie, objawienie na weselu w Kanie Galilejskiej, głoszenie Królestwa Bożego, przemienienie na Górze Tabor i ustanowienie Eucharystii. Trasa wiedzie przez Rajgród, Studzieniczną, Mikaszówkę, gdzie ubrany po cywilnemu bp Wojtyła został zrugany przez proboszcza, bo wszedł mu w ziemniaki, oraz Sejny.

Sam biskup ełcki daje przykład potencjalnym pielgrzymom przejeżdżając szlak rowerem w lipcu z diakonami.

DEON.PL POLECA

Drugi szlak - kajakowy - liczy 130 km i wiedzie z Wigier, gdzie można zobaczyć słynny kajak Karola Wojtyły, poprzez Wysoki Most, Frącki, Jałowy Róg, Suchą Rzeczkę do Studzienicznej, którą Jan Paweł II odwiedził w czerwcu 1999 r. Podczas pięciu etapów zalecane jest rozważanie tajemnic zawierzenia. Pierwszym było osobiste zawierzenie papieża 6 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze. Drugim - zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Matki Bożej 25 marca 1984 roku w Rzymie, na placu św. Piotra. Dokonało się ono przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, która zapowiedziała nawrócenie Rosji. - Zaraz potem rozpoczęły się zmiany w Europie Wschodniej, także w Rosji i w Polsce. To zawierzenie gdzieś nam umknęło, trzeba do niego wracać i rozważać jego znaczenie dla całego świata - twierdzi bp Mazur. Następne zawierzenie - Kościoła i ludzkości Najświętszej Maryi Pannie nastąpiło w Roku Jubileuszowym (2000). Z kolei 17 sierpnia 2002 r. w Łagiewnikach Papież zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu.

- Piątego dnia, kiedy dopływamy do Augustowa-Studzienicznej, przychodzi moment, kiedy trzeba pomyśleć nad zawierzeniem siebie Bogu. I to jest ta treść, którą chcemy przekazać pielgrzymom - tłumaczy bp Mazur.

Administracją szlaku zajmuje się Centrum Oświatowo-Dydaktyczne Diecezji Ełckiej, kierowane przez siostrę dr Blankę Szymańską (tel. kier. 87 - 621-68-37). Tam też można zgłaszać noclegi i uzyskać bardziej szczegółowe informacje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Jerzy Mazur zaprasza na papieskie szlaki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.