Bp Libera: budująca prostota Papieża

(fot. Maciek 86 / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
KAI / mh

Wracam do kraju z wizerunkiem papieża, który charakteryzuje się niezwykle budującą prostotą - powiedział KAI bp Piotr Libera podsumowując swój udział w wizycie ad limina Apostolorum polskich biskupów w Watykanie. - Doskonale zna codzienne życie człowieka, umie się pochylić nad kruchością ludzkiej kondycji, nad wszelkimi przejawami wykluczenia społecznego i losem emigrantów - powiedział biskup płocki. Bp Libera koncelebrował dzisiaj z papieżem Mszę św. w Domu św. Marty w Watykanie.

- Dzięki wizycie ad limina mogliśmy posłuchać jak bije serce Kościoła powszechnego. Doświadczyliśmy tego, jaki kierunek wytycza papież Franciszek a z drugiej strony mogliśmy się podzielić z Ojcem Świętym i podległymi mu urzędami tym, co się dzieje w naszym Kościele - powiedział bp Libera.

Pobyt w Rzymie był też dla nas pewnego rodzaju czasem rekolekcji, modlitw, Mszy św. w czterech papieskich bazylikach, prośbą o wstawiennictwo świętych Piotra i Pawła, pierwszych męczenników chrześcijaństwa. "Był to ogromny duchowy zastrzyk i przekonanie, że jak napisano w Ewangelii, nie biegniemy na próżno. To, co robimy w naszych diecezjach harmonizuje z tym, co się dzieje w sercu Kościoła, ze wskazaniami papieża Franciszka - mówił biskup płocki.

Pytany z jakim przesłaniem wraca do swojej diecezji bp Libera podkreślił, że przede wszystkim wraca z wizerunkiem papieża, który charakteryzuje się niezwykle budującą prostotą. - Doskonale zna codzienne życie człowieka, umie się pochylić nad kruchością ludzkiej kondycji, nad wszelkimi przejawami wykluczenia społecznego, losem emigrantów. Przypomnijmy jak przeżywał tragedię nielegalnych imigrantów z Afryki, którzy utonęli przy wyspie Lampedusa" - powiedział bp Libera.

DEON.PL POLECA

Zwrócił też uwagę, że Franciszek pokazuje też niezwykłą wrażliwość w stosunku do dzieci i niepełnosprawnych i tymi obszarami, które nazywa "peryferiami" Kościoła. "Nie patrzy na to, co można nazwać "centrum" Kościoła. Znalazło to odzwierciedlenie w naszych rozmowach. Pytał o ludzi walczących z alkoholizmem, o narkomanów - powiedział biskup.

Bp Libera podkreślił, że w rozmowach panował duch braterstwa. "Jego osobę charakteryzuje pozorna sprzeczność. Z jednej strony jest bardzo mocny w realizacji swoich zamierzeń a z drugiej strony jest zadziwiająco wyciszony, po prostu jest to człowiek cichy i pokornego serca" - powiedział biskup płocki.

Rozmawiając w watykańskich urzędach bp Libera zauważył, że w wielu z nich nie wie się o wspaniałych inicjatywach jakie mają miejsce w polskim Kościele. Np. w Papieskiej Radzie ds. Kultury bp Libera wspomniał o Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej. "Prefekt kard. Gianfranco Ravasi ze zdziwieniem spytał, a co to jest?" - powiedział biskup płocki.

Bp Libera widział papieża codziennie podczas wieczornej modlitwy w kaplicy św. Marty. "Papież cicho ok. godz. 19 wchodzi do kaplicy i adoruje Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Nikt nie zamyka kaplicy dla innych. Potem idzie do stołówki na wieczorny posiłek i je w towarzystwie wielu ludzi świeckich, co jest jakimś znakiem tego pontyfikatu. Dom św. Marty nie jest twierdzą ale jest domem otwartym" - powiedział bp Libera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Libera: budująca prostota Papieża
Komentarze (4)
O
opodal
9 lutego 2014, 09:45
Nie rozumiem . To do czego Wam katolikom służy taka wizyta ? Żeby napić się kawy ? licząc koszty przelotu jest do kawa droższa niz w " Mariocie "  Żeby stwierdzić ,ze papież jest wspaniały ? to przecież można stwierdzić i bez bytności w Watykanie . A może , moze to po prostu "jazz dla mas " a gruncie rzeczy wierni nie są informowani o tym co sie w kosciele dzieje ?  Jeśli tak, to przykro mi, ale jesteście traktowani przez Waszych szefów jako ludzi powiedzmy o niskim ilorazie inteligencji .
M
margo
9 lutego 2014, 07:42
Papież "umie się pochylić (...) nad wszelkimi przejawami wykluczenia społecznego" Skąd ta kłamliwa maniera w większości opinii biskupów sugerująca, że dzisiejszy Kościół w całości nie jest wykluczany społecznie ? To właśnie obecny brak doświadczanego, także indywidualnie, wykluczania jest obiektywną miarą odejścia od nauki Chrystusa ! 
S
SC
9 lutego 2014, 00:04
[url]http://www.facebook.com/DiecezjaPlocka[/url] Ten jest właściwy :)
S
SC
9 lutego 2014, 00:00
[url]http://facebook.com/DiecezjaPłocka[/url]