Bp Libera: ze współpracy zrodzi się dobro
Współpraca Kościoła i samorządu lokalnego, może przynieść wiele dobra dla mieszkańców "małej ojczyzny" - mówił bp Piotr Libera w katedrze płockiej, podczas Mszy św. dziękczynnej za 15 lat istnienia powiatu płockiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, w tym województwa mazowieckiego.
Hierarcha w homilii przypomniał, że św. Jan Paweł II, będąc gościem polskiego parlamentu niemal 15 lat temu, komentował tę wizytę słowami: "Ale nam się wydarzyło!". Wyrażał wtedy wdzięczność Opatrzności Bożej za to, co wydarzyło się za jego sprawą, za sprawą "Solidarności", za sprawą wielu mądrych i mężnych Polaków, począwszy od pamiętnego 1978 i 1980 roku. Był to zarazem papieski komentarz do cudu, który wydarzył się w tych latach, a którego ciągle tak wielu nie chce docenić.
"Ale przecież ten cud jest, trwa i nazywa się: wolna, niepodległa, najjaśniejsza Rzeczpospolita" - podkreślał bp Libera. - Tak, niekiedy za bardzo narzekająca, swarliwa, tu i ówdzie wyśmiewana i poniżana, ale przecież wolna. Jest za co dziś dziękować Bożej Opatrzności: za zbliżającą się rocznicę ćwierćwiecza odrodzonych samorządów gminnych, za 15 lat naszych powiatów, za polskie 10 lat w Unii Europejskiej - przypomniał.
Odniósł się też do zbliżającego się jubileuszu 940-lecia diecezji płockiej, który przypadnie w 2015 r. Również w przyszłym roku zakończy się kolejny synod diecezjalny. Podziękował samorządowcom za pracę w zespołach synodalnych. Podkreślił, że jednym z wniosków, jakie nasunęły się podczas pracy nad dokumentami, jest konieczność przemyślenia form współpracy z samorządami i instytucjami lokalnymi, m.in. ośrodkami pomocy, ośrodkami kultury, szkołami, policją, placówkami służby zdrowia, strażami, ośrodkami sportu i rekreacji czy konserwatorami zabytków.
"Pomyślcie - apelował do samorządowców - ile z tej współpracy może zrodzić się dobra. Ile już się rodzi: dla nas razem, dla wspólnego dobra. I pamiętajmy, że w naszych `małych Ojczyznach` dotykalnie i wprost można się spotkać się z historią, tradycją i sztuką, najczęściej w świątyniach, klasztorach, diecezjalnych archiwach, na cmentarzach. To przecież tam biją serca naszych małych Ojczyzn, tam są nasze korzenie. O to wszystko wspólnie musi troszczyć się województwo i diecezja, samorządy i parafie" - stwierdził bp Libera.
W uroczystości w katedrze wzięło udział wielu przedstawicieli samorządów lokalnych, związanych z powiatem płockim i województwem mazowieckim. Obecne też były poczty sztandarowe.
Obchody zakończyły się koncertem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Skomentuj artykuł