Bp Lityński: kultura europejska tak naprawdę dokonuje apostazji Boga
- Nasza wiara nieustannie potrzebuje pokarmu, nasza wiara nieustannie potrzebuje światła Ducha Świętego i bliskości Jezusa – powiedział bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. W uroczystość Objawienia Pańskiego.
Uroczystość Trzech Króli rozpoczęła się od Mszy św., której w gorzowskiej katedrze przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Dzisiaj udział w Uroczystości Objawienia Pańskiego jest nie tylko wypełnieniem naszego chrześcijańskiego obowiązku, który wynika z Przykazania Bożego i Kościelnego, ale również wyraża pewien głód wartości duchowych – zauważył biskup.
Przypomniał również, że uroczystość przypomina chrześcijanom zadanie misyjnej działalności Kościoła. – Bóg poprzez swoje narodzenie wzywa nas, abyśmy i my wypełniali swoje powołanie, którym jest wskazywanie drogi do betlejemskiego żłóbka – mówił bp Lityński.
Kultura europejska oddala od Boga
– Dziś świat, kultura europejska i pewne nurty kultury w naszej Ojczyźnie tak naprawdę dokonują apostazji Boga. Ona jest czasami cicha, bez rozgłosu, a czasami jej wyrazem jest spektakularna profanacja. Nasza wiara nieustannie potrzebuje pokarmu, nasza wiara nieustannie potrzebuje światła Ducha Świętego i bliskości Jezusa – dodał.
Ewangelia pokazuje nam drogę na której trzech pogańskich Mędrców odkrywa w swoim życiu Boga. – Wiara jest zawsze odczytaniem tych znaków, przez które Bóg codziennie do nas przemawia. Są nimi w pierwszej kolejności sakramenty i Boże słowo, ale znakiem może być też dla nas druga osoba, nasza rodzina, jakaś sytuacja, w której się znajdujemy. Bóg nieustannie daje wskazówki – podkreślił.
– Współczesne gwiazdy betlejemskie, które mają być dla nas natchnieniem do tego, by wyruszyć, by dać sobie szansę na odkrycie rodzącej się w naszym życiu Bożej miłości. Czy jednak te znaki potrafimy dostrzec? Czy potrafimy z nimi wyruszyć do głębszego zrozumienia siebie? – dodał
Codzienne znaki Bożej obecności
Biskup zauważył, że nie potrzebne jest zaufanie Słowu i nie potrzeba spektakularnych znaków. – Codziennym znakiem Bożej obecności jest miłość i dobro, jest wspólnota wiary, tym znakiem dla nas Bożej obecności jest nasza katedralna świątynia. Boże Słowo i to miejsce uświęcone Bożym Narodzeniem jest dla nas drogowskazem, prowadzącym do Jezusa. Umocnieni Duchem Świętym udajmy się do naszych domów drogą wiary i miłości – powiedział na zakończenie.
Po liturgii wyruszył natomiast VIII Orszak Trzech Króli do Betlejem Gorzowskiego. Jego hasłem, jak w całej Polsce, były słowa kolędy „Dzień dziś wesoły”.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł