Bp Lityński: kultura europejska tak naprawdę dokonuje apostazji Boga

Bp Lityński: kultura europejska tak naprawdę dokonuje apostazji Boga
Fot. Gość Zielonogórsko-Gorzowski / YouTube.com
KAI / tk

- Nasza wiara nieustannie potrzebuje pokarmu, nasza wiara nieustannie potrzebuje światła Ducha Świętego i bliskości Jezusa – powiedział bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. W uroczystość Objawienia Pańskiego.

Uroczystość Trzech Króli rozpoczęła się od Mszy św., której w gorzowskiej katedrze przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Dzisiaj udział w Uroczystości Objawienia Pańskiego jest nie tylko wypełnieniem naszego chrześcijańskiego obowiązku, który wynika z Przykazania Bożego i Kościelnego, ale również wyraża pewien głód wartości duchowych – zauważył biskup.

Przypomniał również, że uroczystość przypomina chrześcijanom zadanie misyjnej działalności Kościoła. – Bóg poprzez swoje narodzenie wzywa nas, abyśmy i my wypełniali swoje powołanie, którym jest wskazywanie drogi do betlejemskiego żłóbka – mówił bp Lityński.

Kultura europejska oddala od Boga

– Dziś świat, kultura europejska i pewne nurty kultury w naszej Ojczyźnie tak naprawdę dokonują apostazji Boga. Ona jest czasami cicha, bez rozgłosu, a czasami jej wyrazem jest spektakularna profanacja. Nasza wiara nieustannie potrzebuje pokarmu, nasza wiara nieustannie potrzebuje światła Ducha Świętego i bliskości Jezusa – dodał.

DEON.PL POLECA

Ewangelia pokazuje nam drogę na której trzech pogańskich Mędrców odkrywa w swoim życiu Boga. – Wiara jest zawsze odczytaniem tych znaków, przez które Bóg codziennie do nas przemawia. Są nimi w pierwszej kolejności sakramenty i Boże słowo, ale znakiem może być też dla nas druga osoba, nasza rodzina, jakaś sytuacja, w której się znajdujemy. Bóg nieustannie daje wskazówki – podkreślił.

– Współczesne gwiazdy betlejemskie, które mają być dla nas natchnieniem do tego, by wyruszyć, by dać sobie szansę na odkrycie rodzącej się w naszym życiu Bożej miłości. Czy jednak te znaki potrafimy dostrzec? Czy potrafimy z nimi wyruszyć do głębszego zrozumienia siebie? – dodał

Codzienne znaki Bożej obecności

Biskup zauważył, że nie potrzebne jest zaufanie Słowu i nie potrzeba spektakularnych znaków. – Codziennym znakiem Bożej obecności jest miłość i dobro, jest wspólnota wiary, tym znakiem dla nas Bożej obecności jest nasza katedralna świątynia. Boże Słowo i to miejsce uświęcone Bożym Narodzeniem jest dla nas drogowskazem, prowadzącym do Jezusa. Umocnieni Duchem Świętym udajmy się do naszych domów drogą wiary i miłości – powiedział na zakończenie.

Po liturgii wyruszył natomiast VIII Orszak Trzech Króli do Betlejem Gorzowskiego. Jego hasłem, jak w całej Polsce, były słowa kolędy „Dzień dziś wesoły”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Bp Lityński: kultura europejska tak naprawdę dokonuje apostazji Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.