Bp Markowski: kapłani otrzymują od Chrystusa władzę "nad najbardziej delikatną materią człowieka"

fot. PAP/Mateusz Marek
PAP / pk

"To ogromna odpowiedzialność za ludzi, których Chrystus postawi na drogach naszego życia" - powiedział hierarcha w czasie Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej, podczas której 26 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Po mszy kard. Kazimierz Nycz wręczył neoprezbiterom dekrety na ich pierwsze parafie; wskazując na przykład kard. Wyszyńskiego, podkreślił znaczenie więzi z Chrystusem i bliskości kapłana z ludźmi.

Spośród 26 nowych księży 21 przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a 5 w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym "Redemptoris Mater" - wskazano w komunikacie przekazanym PAP w sobotę.

Liturgii święceń, która w sobotę odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej, przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Rafał Markowski.

DEON.PL POLECA

Wyjaśniając, czym jest kapłaństwo wskazał w homilii przyszłym kapłanom na wydarzenie ostatniej wieczerzy.

"To w Wieczerniku Jezus objawia im najważniejsze - nowe przykazania. Zapowiada też zdradę Judasza i zaparcie się Piotra. Powierza im misję głoszenia Ewangelii. Dokonuje też zjednoczenia ze swoimi uczniami w eucharystii, w której ogarnia ich swoją łaską, miłością i tworzy w nich nowego człowieka na jego wzór" - powiedział bp Markowski. Jak zaznaczył, "Chrystus w Wieczerniku, umywając nogi apostołom, pokazuje, co jest istotą kapłaństwa. Dokonuje rzeczy wydawać by się mogło niemożliwej - godzi dwie rzeczywistości, które wydają się nie do pogodzenia - władzę i służbę" - powiedział hierarcha. Wyjaśnił, że tym, co je łączy jest poczucie odpowiedzialności.

Powiedział, że nowo wyświęceni kapłani otrzymują od Chrystusa władzę "nad najbardziej delikatną materią człowieka". "Władzę nad duszą ludzką, która ma pomóc prowadzić ludzi do najważniejszego celu życia - zbawienia. To ogromna odpowiedzialność za ludzi, których Chrystus postawi na drogach naszego życia" - wskazał bp Markowski. Jak dodał, ta odpowiedzialność "prowadzi do tego, aby oddawać życie na wzór Chrystusa"

"Pozwólcie, żeby to Jezus był waszą mocą, marzeniem i waszym celem. Staje dzisiaj przed wami i mówi: nie lękajcie się, jestem z wami" - zakończył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Po zakończeniu mszy św. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wręczył nowym prezbiterom dekrety do pierwszych parafii, w których rozpoczną posługę.

"Jesteście kapłanami przez to, że Chrystus podzielił się z wami z cząstką jedynego kapłaństwa" - powiedział kard. Nycz do nowych księży.

Nawiązał także do przypadającej 28 maja 40. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.

"Chciałbym, abyście byli zapatrzeni w jego kapłaństwo i posługę przez całe życie. Macie do spełnienia wielką, da Bóg, 50-letnią misję życia kapłańskiego, prowadzenia ludzi do zbawienia. Związek z Chrystusem i bliskość z ludźmi to dwa związki, które powinniście pielęgnować w życiu kapłańskim" - powiedział metropolita warszawski.

Zaznaczył, że posłanie do parafii to "głęboka ingerencja Kościoła w życie". "Kościół was posyła, abyście szli i owoc przynosili i aby wasz owoc trwał. Czas pierwszej parafii jest niesłychanie ważny dla waszego wejścia w kapłaństwo" - powiedział kard. Nycz.

Było to pierwsze po chorobie publiczne wystąpienie kard. Kazimierza Nycza, powitanego na uroczystości oklaskami. Hierarcha 1 kwietnia w Wielki Czwartek zasłabł podczas mszy krzyżma w archikatedrze warszawskiej. Trafił do szpitala MSWiA w Warszawie na badania diagnostyczne.

W komunikacie z 6 kwietnia podano, że kompleksowa diagnoza lekarska wykazała, że doznał niewielkiego udaru niedokrwiennego. Wskazano, że "proces rehabilitacji przebiega zgodnie z założonymi oczekiwaniami zespołu lekarskiego i fizjoterapeutycznego".

14 kwietnia rzecznik prasowy arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński poinformował, że kard. Nycz opuścił Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, a najbliższy czas poświęci na rehabilitację w jednym ze specjalistycznych ośrodków.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Markowski: kapłani otrzymują od Chrystusa władzę "nad najbardziej delikatną materią człowieka"
Komentarze (2)
MK
~Matylda Kostrzewska
31 maja 2021, 09:18
Tylko Bóg ma władze nad ludzką dusza. I tylko wtedy, kiedy człowiek powie Bogu "TAK". A kapłanami... jesteśmy wszyscy. Bóg posyła wszystkich, którzy przyjęli Dobrą Nowinę. Rola księdza to służba. Tego mi w słowach biskupa pomocniczego brakuje. (cóż to zresztą jest za twór taki "biskup pomocniczy ?!). O tym ci młodzi powinni pamiętać. Że nie "władza" ale służba.
NW
~norbert witowski
30 maja 2021, 14:18
czytam Nowy Testament i nigdzie nie znalazłem żeby Jezus mówił że apostołowie mają władzę na człowiekiem lub jego cząstką? raczej czytam że mają służyć i miłować.