Bp Muskus: nie wychowamy dzieci na ludzi zdolnych do życia w zgodzie, jeśli głównym tematem rozmów będą programy partyjne

Bp Muskus: nie wychowamy dzieci na ludzi zdolnych do życia w zgodzie, jeśli głównym tematem rozmów będą programy partyjne
(fot. diecezja.pl)
KAI / sz

"Nie ochronią emocjonalnego rozwoju dziecka protesty przeciw mniejszościowym manifestacjom, jeśli dziecko nie będzie miało szans na wzrost i dojrzewanie w kochającej się rodzinie, jeśli środowiskiem jego rozwoju i dojrzewania będzie dom pełen napięć, kłótni, przemocy i lejącego się strumieniami alkoholu" - mówił bp Damian Muskus OFM w Miejscu Piastowym.

Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył 7 września Mszy św. podczas czuwania fatimskiego w sanktuarium księży michalitów. Wierni zgromadzeni w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza modlili się tam w intencji dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców, aby nowy rok szkolny był czasem właściwej formacji intelektualnej, społecznej i duchowej młodego pokolenia.

W homilii bp Muskus podkreślał, że objawienia Matki Bożej w Fatimie są wołaniem o "intensywne szukanie Jezusa, tak łatwo gubionego wśród codziennych spraw".

DEON.PL POLECA

Hierarcha wskazywał, że tylko dom, w którym jest miłość, oprze się każdemu kryzysowi i pokona wszystkie zagrożenia. "Miłość jest odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość, w której nie każdy potrafi się odnaleźć. Miłość to busola, która przeprowadza dobrą drogą przez zamęt różnych idei, pomysłów na wychowanie, eksperymentów pedagogicznych, wśród realnych i sztucznie wykreowanych niebezpieczeństw" - przekonywał.

Krakowski biskup pomocniczy mówił, że nie uchronią młodego pokolenia przed deprawacją oświadczenia podpisywane przez rodziców, dotyczące kształtu edukacji w szkołach, jeśli równocześnie dzieci w swoich rodzinnych domach będą miały nieskrępowany dostęp do programów pełnych gorszących treści, a rodzice pozostawią im "pełną swobodę w nawiązywaniu relacji w rzeczywistym i wirtualnym świecie".

"Nie ochronią emocjonalnego rozwoju dziecka protesty przeciw mniejszościowym manifestacjom, jeśli równocześnie dziecko nie będzie miało szans na wzrost i dojrzewanie w kochającej się rodzinie; jeśli środowiskiem jego rozwoju i dojrzewania będzie dom pełen napięć, kłótni, przemocy i lejącego się strumieniami alkoholu" - przestrzegał kaznodzieja.

Duchowny zwrócił uwagę na potrzebę wychowania dzieci do poszanowania autorytetów i zachęcał do reagowania zawsze, gdy wyrażane są krzywdzące opinie o ludziach pełniących odpowiedzialne funkcje na różnych polach w społeczeństwie.

"Nie wychowamy naszych dzieci na ludzi zdolnych do życia w zgodzie i pokoju, jeśli wyznacznikiem naszych postaw i głównym tematem naszych codziennych rozmów będą programy partyjne, stanowiska i opinie prezentowane w mediach, a nie nauka Ewangelii i zwykły ludzki rozsądek" - nauczał krakowski biskup pomocniczy.

Mówił ponadto o konieczności uwrażliwienia młodego pokolenia na dobro wspólne, jakim jest stworzony świat i podkreślał, że nie da się nauczyć dzieci tej troski, jeśli dorośli sami nie szanują natury.

"Dla chrześcijańskich rodzin wzorem miłości jest dom w Nazarecie, bo sercem tego domu był Jezus. Zapraszając samego Boga do codziennego życia naszych małżeństw, rodzin i dzieci, oddajemy się w najlepsze ręce. To jest odpowiedź na zagrożenia, o których tyle dziś słyszymy" - podkreślił.

"Pani Fatimskiej, czułej Matce Bożego Syna i naszej Matce, zawierzmy dziś polskie rodziny, dzieci i młodzież. Niech pod Jej opieką wzrastają w miłości i zaufaniu, niech uczą się życia w prawdziwej wolności, która wyrasta z Ewangelii i wspierają się wzajemnie w dojrzewaniu do odkrywania i wypełniania życiowych zadań. Na wzór Maryi z Nazaretu zaprośmy pod dach naszych domów Jezusa, by przemieniał naszą codzienność i umacniał nas w miłości" - zachęcał na zakończenie.

Przeczytaj też: Bp Muskus: trzeba przejść od Kościoła pobożnych praktyk do Kościoła, który jest wspólnotą miłości i relacji >>

W nabożeństwie fatimskim uczestniczyli m.in. górnicy Przemysłu Naftowego i Gazowniczego z województwa podkarpackiego, członkowie Stowarzyszenia Niewiast Mikael, Honorowej Straży św. Michała Archanioła oraz licznie zgromadzeni wierni.

Nabożeństwa fatimskie w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odprawiane są w pierwsze soboty miesiąca od maja do października od ponad 30 lat. Ich intencją jest wynagradzanie Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej za grzechy, jakich dopuszczają się ludzie.

W sanktuarium znajduje się uznawana za cudowną figura Matki Bożej Fatimskiej, której koronacja odbyła się 11 czerwca 2017 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: nie wychowamy dzieci na ludzi zdolnych do życia w zgodzie, jeśli głównym tematem rozmów będą programy partyjne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.