Bp Nitkiewicz: decyzja władz Turcji ws. Hagia Sohia bardziej polityczna niż religijna

Bp Nitkiewicz: decyzja władz Turcji ws. Hagia Sohia bardziej polityczna niż religijna
(fot. youtube.com)
KAI / df

Hagia Sophia pozostaje symbolem chrześcijaństwa, dlatego przekształcenie jej w meczet może niepokoić - podkreśla bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu. Komentując dla KAI decyzję prezydenta Turcji ocenia, że ma ona charakter bardziej polityczny aniżeli religijny.

Publikujemy treść komentarza:

Odnoszę wrażenie, że decyzja o ponownym przekształceniu w meczet bazyliki Hagia Sophia ma charakter bardziej instytucjonalny czy nawet polityczny niż religijny, jakbyśmy cofnęli się do roku 1453, gdy Mehmed II Zdobywca zajął zbrojnie Konstantynopol.

DEON.PL POLECA

Jednak zarówno wówczas jak i obecnie, Hagia Sophia była obok bazyliki św. Piotra na Watykanie, nie tylko symbolem chrześcijaństwa ale i cywilizacji, która z niego wyrosła i pozostaje nim w dalszym ciągu. Ta decyzja może więc niepokoić. Patriarcha prawosławny Aleksandrii i całej Afryki, Teodor, mówi wręcz o klinie, cierniu wbitym w pokojową koegzystencję ludów i religii.

Stąd zrozumiały jest smutek wyrażany przez Ojca Świętego Franciszka, zaniepokojenie patriarchów prawosławnych, na czele z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem, niektórych rządów i Światowej Rady Kościołów, skupiającej 350 członków ze 110 państw.

***

Hagia Sophia została konsekrowana w 537 r. Do czasu wybudowania nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie była największą chrześcijańską świątynią na świecie. Kiedy w 1453 r. Turcy podbili Konstantynopol, bazylikę przywłaszczyli sobie muzułmanie. W 1934 r. Hagia Sophia stała się muzeum i obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Decyzję prezydenta Turcji, Recepa Erdoğana o ponownym przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet ogłoszono 9 lipca.

Rozczarowanie i smutek z powodu tej decyzji wyraziła Światowa Rada Kościołów. W liście do prezydenta Turcji sekretarz generalny tej organizacji ks. Ioan Sauca zauważył, że od 1934 roku „Hagia Sophia jest miejscem otwartości, spotkania i inspiracji dla ludzi ze wszystkich narodów i religii”.

Przekształcenie świątyni w muzeum 86 lat temu było wyrazem zaangażowania Turcji w budowę nowoczesnego państwa i pozostawienia za sobą konfliktów z przeszłości. „Obecną decyzją zniweczył pan pozytywny znak otwartości Turcji, zmieniając go w symbol wykluczenia i podziału” – napisał ks. Sauca.

Zaznaczył, że została ona podjęta bez konsultacji z UNESCO, to znaczy bez żadnej refleksji nad jej wpływem na uniwersalną wartość Hagii Sophii dla całego świata.

Do decyzji władz Tureckich odniósł się w niedzielę papież Franciszek. - Myślę o Hagii Sophii i jestem bardzo zasmucony – powiedział Ojciec Święty zwracając się do uczestników modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Nitkiewicz: decyzja władz Turcji ws. Hagia Sohia bardziej polityczna niż religijna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.