Bp Nitkiewicz poświęcił Grób Dziecka Utraconego
Na cmentarzu komunalnym w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił 2 listopada Grób Dziecka Utraconego. Zdaniem biskupa, uroczystość ta jest wyrazem miłości i sprawiedliwości wobec dzieci, które odeszły do Boga prosto z łona matki, zanim jeszcze się narodziły.
- Jak każdy człowiek, mają one prawo do miejsca w naszym sercu i do chrześcijańskiego pogrzebu. Dlatego modlimy się za nie i poświęcamy grób, w którym ich doczesne szczątki znajdą godny spoczynek - wyjaśnił hierarcha.
- Niech rodzice i bliscy dzieci utraconych odzyskują tu pokój ducha oraz nadzieję na spotkanie z nimi w dniu zmartwychwstania. Niech to miejsce przypomina o świętości ludzkiego życia i potrzebie szacunku dla każdego człowieka - podkreślił bp Nitkiewicz.
Idea budowy Grób Dziecka Utraconego powstała w wyniku rozmów pomiędzy duszpasterzami, urzędnikami i lekarzami, a przede wszystkim z rodzicami, którzy utracili swoje dziecko przed jego narodzinami. Grób wykonała miejska firma komunalna.
Zdaniem ks. Tomasza Lisa, rzecznika diecezji sandomierskiej, Groby Dzieci Utraconych spełniają potrójną funkcję.
- Po pierwsze, jest to grób w pełnym tego słowa znaczeniu dla dzieci zmarłych wskutek poronienia. Po drugie, jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą, co się z nim stało. Po trzecie, jest to również forma katechezy dla osób, które nie są do końca przekonane, że życie człowieka rozpoczyna się w chwili jego poczęcia - wyjaśnił ks. Tomasz Lis.
W szpitalach obowiązuje ścisła rejestracja przypadków poronienia i porodu płodu martwego. Każdy z nich jest analizowany z punktu widzenia medycznego oraz bardzo często robiona jest sekcja zwłok.
W momencie zakończenia procedur ściśle medycznych rodzice mogą odebrać zwłoki dziecka. Dopiero, jeżeli do pewnego czasu rodzina nie zgłosi się po zwłoki, szpital wraz z urzędem miasta podejmują decyzję o pochowaniu dziecka z całym szacunkiem w specjalnym zbiorowym grobie.