Bp Piotr Libera staje w obronie niedzieli
"Odpoczynek jest błogosławieństwem Boga. Umiejętność dobrego odpoczywania jest znakiem mądrości człowieka" - mówił bp Piotr Libera 4 lutego w Sikorzu. Ubolewał, że dziś trendy kulturowe uderzają w niedzielę jako dzień, który należy do Boga. Apelował o obronę duchowego dziedzictwa tego dnia.
Biskup płocki odprawiał Mszę św. podczas dorocznych rekolekcji Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej. Wzięli w niej udział członkowie AK oraz asystenci kościelni oddziałów parafialnych organizacji.
W homilii bp Libera mówił, że rekolekcje są "szczególnym czasem bycia sam na sam z Bogiem, ale też bycia razem wokół Jezusa". Dają duchowy odpoczynek i każą spojrzeć na wiele spraw z pewnej perspektywy.
- Odpoczynek fizyczny i duchowy płynie z przykazania `Nie zabijaj!`, które w pierwszej kolejności odnosi się do nas samych. Jeżeli nie wolno szkodzić własnemu zdrowiu i życiu, to również nie wolno zaniedbywać tego, co konieczne do zachowania dobrego zdrowia. Obowiązek odpoczynku wynika również z przykazania miłości bliźniego. Człowiek zmęczony bowiem łatwo ulega emocjom, staje się przykry dla otoczenia, może wywoływać sytuacje konfliktowe, a nawet powodować sytuacje niosące zagrożenie życia innych - przestrzegał hierarcha.
Podkreślał, że dni wolne od zajęć są okazją do pielęgnowania miłości rodzinnej, poświęcenia więcej czasu i uwagi współmałżonkowi, dzieciom, rodzicom. Natomiast pierwszym warunkiem dobrego odpoczynku jest "poczucie spełnionego zadania, dokończonego dzieła", jak było w przypadku Apostołów.
- Aby skutecznie apostołować w dzisiejszym zabieganym świecie, trzeba uczyć się duchowo odpoczywać. Trzeba "odejść osobno na miejsce pustynne", aby nie ulec herezji czynu, herezji aktywizmu. Trzeba zatrzymać się, odejść nieco od codziennego trybu zajęć, odłożyć związane z pracą sprawy, oddalić się od ludzi, którzy stanowią środowisko pracy. W języku biblijnym "miejsce pustynne", to też miejsce modlitwy, miejsce spotkania z Bogiem. Czas wolny nie może oznaczać zerwania kontaktu z Bogiem. Do odzyskania duchowych sił niezbędne jest wyciszenie, refleksja, modlitwa - akcentował ordynariusz diecezji.
Zauważył również, że przez wieki rytm życia w świecie chrześcijańskim wyznaczała niedziela - "główna oś" wokół której toczyło się życie rodzin, parafii, miast i wiosek.
Niestety, dziś "trendy kulturowe, przemiany cywilizacyjne o potężnym ładunku laickim uderzają w instytucję niedzieli, jako dnia, który należy do Boga. Dlatego konieczna jest mobilizacja chrześcijan, by obronić duchowe dziedzictwo niedzieli, by świętować i odpoczywać z Chrystusem Zmartwychwstałym", głosił bp Libera.
Trzydniowe rekolekcje Akcji Katolickiej odbywały się pod hasłem "Kościół naszym domem". Wziął w nich udział zarząd Akcji Katolickiej z prezes Danutą Janicką, członkowie parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, księża - asystenci parafialni AK.
Rekolekcje poprowadził je ks. Piotr Marzec, asystent kościelny organizacji. W programie znalazły się wspólne Msze św., nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec, adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania, praca w grupach.
W trakcie konferencji ich uczestnicy m.in. zapoznali się w tematem obrazów Kościoła w nauce Soboru Watykańskiego II oraz miejscem i rolą AK w życiu Kościoła.
Skomentuj artykuł