Bp Polak: trzeba podejmować dialog z innymi

Bp Polak: trzeba podejmować dialog z innymi
Bp. Wojciech Polak podczas udzielenia sakramentu bierzmowania w Gnieźnie (fot. Lukasz19930915 / pl.wikipedia.org / CC)
KAI / mh

Mszą Świętą w bazylice św. Krzyża w Warszawie rozpoczął się XIII Dzień Papieski. Uroczystej Eucharystii przewodniczył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak. "Trzeba wychodzić z naszych ludzkich ciasnych nieraz horyzontów, uprzedzeń, przyzwyczajeń i nawyków" - apelował sekretarz generalny Episkopatu.

- Świętując ten dzień nie chcemy tylko wspominać, ale chcemy też podjąć pozostawione nam w darze wielkie dziedzictwo myśli, życia i czynu papieża - powiedział bp Polak rozpoczynając Mszę Świętą.

DEON.PL POLECAW homilii bp Polska podkreślił, że obchodząc kolejny Dzień Papieski wpatrujemy się w tego, który niestrudzenie głosił nam swoim słowem i życiem naukę zasługującą na wiarę. Odwołując się to tegorocznego hasła Dnia Papieskiego sekretarz KEP przypomniał, że źródłem siły i mocy do prowadzenia dialogu z drugim człowiekiem, było dla papieża żywe i głębokie spotkanie z Jezusem.

- Papież bardzo chętnie spotykał się i rozmawiał z drugim człowiekiem - mówił bp Polak przywołując słowa Testamentu Jana Pawła II, w którym papież z wdzięczną pamięcią wspominał ludzi, z którymi się spotykał. - Papieski testament przypomina nam wszystkim, że dialog rozpoczyna się od spotkania człowieka z człowiekiem - zauważył kaznodzieja.

- Trzeba i nam podejmować wskazaną dziś drogę, trzeba wychodzić z naszych ludzkich ciasnych nieraz horyzontów, uprzedzeń, przyzwyczajeń i nawyków. Trzeba przekraczać próg i burzyć mur, który przebiega przez ludzkie serca - to mur zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu, kolorze skóry, przekonaniach religijnych, z egoizmu politycznego czy gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na życie każdego człowieka. - mówił bp Polak przypominając wypowiedziane w Gnieźnie słowa Jana Pawła II.

Biskup przypomniał, że prawdziwy dialog rozpoczyna się od spotkania ludzkich serc, wolnych, otwartych na prawdę i na działanie uzdrawiającej łaski Boga, na miłość, na wyzwalające orędzie Jezusa i Jego Ewangelii. - To naprawdę nauka zasługująca na wiarę. Jej fundamentem jest wierność samego Boga, tylko On może zburzyć mur dzielący ludzkie serca i umysły. Dlatego warto zwracać swe serca ku Chrystusowi. - mówił bp Polak. - Wchodzimy dzisiaj w tę przestrzeń spotkania z Chrystusem i otrzymujemy siłę do spotkania z drugim człowiekiem, do wychodzenia sobie wzajemnie naprzeciw - kontynuował.

Hierarcha przypomniał, że w Chrystusie człowiek może zrozumieć nie tylko siebie ale także drugich, może w Nim spotkać się z człowiekiem. - Eucharystia to szczególna przestrzeń i uprzywilejowane miejsce uczenia się tego dialogu, wchodzenia w rozmowę z Bogiem by móc dobrze rozmawiać z człowiekiem - mówił.

- Papież wskazywał, że wiara w tym spotkaniu jest nieodzownym warunkiem, a gdy tylko ten warunek zostanie spełniony, to serce Jezusa skłonne jest wysłuchać próśb wszystkich potrzebujących, którzy wzywają pomocy ze strony Jego boskiej władzy - przypomniał myśl Jana Pawła II-go bp Polak. - Pan Bóg nikogo nie wyklucza z dialogu zbawienia, oczekuje tylko, że człowiek otworzy się na Jego działanie i uzna w Nim swojego Pana i Boga. Jezus patrzy na wewnętrzna postawę, na serce - mówił w homilii bp Polak.

W Mszy Świętej, jak co roku, uczestniczyli stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Podczas obchodów Dnia Papieskiego w całym kraju będą zbierane ofiary do puszek, z których zostaną ufundowane stypendia dla zdolnej młodzieży z małych miejscowości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Polak: trzeba podejmować dialog z innymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.