Bp Ryś poświęcił tratwy wożące turystów na Dunajcu

Bp Ryś poświęcił tratwy wożące turystów na Dunajcu
(fot. youtube.com)
4 lata temu
KAI / ml

Uroczystym przepłynięciem tratw z bp. Grzegorzem Rysiem wokół przystani w Sromowcach Wyżnych rozpoczął się dziś 183. sezon flisacki Przełomem Dunajca.

Biskup poświęcił ponad 200 flisackich tratw. Spływ Dunajcem przez teren Pienińskiego Parku Narodowego to jedna z największych atrakcji turystycznych w południowo-wschodniej Polsce.
Z powodu niesprzyjającej pogody, pierwsza część uroczystości nie odbyła się na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach, ale w kościele parafialnym św. Stanisława w Sromowcach Wyżnych. - Macie bardzo piękną posługę, która jest jednocześnie waszą pracą. Ale jest ona naprawdę szczególna, oto towarzyszycie ludziom w niezwykłym krajobrazie i spotkaniu z jego Stwórcą - mówił bp 
Grzegorz Ryś. 
Tradycyjnie flisacy podarowali biskupowi element stroju flisackiego oraz kapelusz górali pienińskich i publikacje związane ze Spływem Dunajca. 
Do Sromowiec przyjechali księża proboszczowie z okolic parafii, zarówno z diecezji tarnowskiej jak i krakowskiej, były delegacje z pocztami sztandarowymi, podhalańskie parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych z powiatu nowotarskiego oraz burmistrzowie i wójtowie z okolic. 
Po zakończonej Mszy św. bp Ryś, flisacy i zaproszeni goście przejechali na przystań w Sromowcach Kątach. Tam krakowski biskup pomocniczy poświęcił tratwy flisackie, sam wspólnie z księżmi proboszczami - Mieczysławem Szlagą i Markiem Kądzielawą wsiadł na jedną z nich i krótko przepłynął wokół przystani. Na zakończenie górale pienińscy zaprosili gości na regionalny poczęstunek. 
- W tym roku mamy szczególny czas, bo rozpoczynamy uroczystości związane z 700-leciem Sromowiec, które obecnie podzielone są na Niżne i Wyżne - podkreśla ks. Mieczysław Szlaga, proboszcz parafii św. Stanisława w Sromowcach Wyżnych. W ramach jubileuszu odbędzie się szereg wydarzeń religijnych i kulturalnych. - Nasze wielkie świętowanie powierzamy św. Kindze, do której będziemy pielgrzymować. Udamy się do Starego Sącza - mówi ks. Szlaga. 
Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach na zakończenie sprawił księżom proboszczom ze Sromowiec miłą niespodziankę i podarował duchownym kopię aktu założycielskiego Przykopu - pierwotnej nazwy miejscowości. Wcześniej tekst aktu odczytał w świątyni. 
Przystań w Sromowcach Wyżnych znajduje się na granicy diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej, dlatego flisacy na przemian z roku na rok zapraszają biskupów z obu diecezji lub duchownych pochodzących z regionu. 
Spływ Dunajcem przez teren Pienińskiego Parku Narodowego to jedna z największych atrakcji turystycznych w południowo-wschodniej Polsce. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski, Europy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Łodzie będą pływać aż do jesieni, z wyjątkiem święta Bożego Ciała. Zwykle podczas spływu flisacy odpowiadają baśnie i legendy związane z Pieninami.
- W ubiegłym roku naszymi łodziami popłynęło aż 360 tys. turystów. To rekord, który był związany z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Na taką liczbę osób niewątpliwie wpłynęło rozpoczęcie programu "500+" - mówi Jan Sienkiewicz, prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. 
Dodaje, że aby sezon był udany potrzebna jest także pogoda. - Zobaczymy jaki on będzie, czy Dunajec nie będzie kapryśny, nie będzie wylewał - dodaje Sienkiewicz. Flisacy przygotowali na sezon ponad 200 łodzi, a do ich obsługi gotowych jest 500 górali z Pienin. 
Trasa spływu rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych-Kątach, a kończy - w Szczawnicy bądź w Krościenku. Ma w sumie 23 km. Żeby ją pokonać, potrzeba prawie 3 godzin.
Pierwsze wzmianki o spływie Przełomem Dunajca pochodzą z XV i XVI wieku. Gospodarze zamków w Niedzicy i Czorsztynie wozili wtedy swoich gości łodziami po Dunajcu. W 1832 r. właściciel Szczawnicy Józef Szalaj rozpoczął zorganizowane przewozy turystów. Flisacy oszacowali, że w ostatnich 70 latach na łodziach płynęło 9 mln 174 tys. osób.
W 1997 r. na rozpoczęcie sezonu flisackiego Mszę św. sprawował ks. prof. Józef Tischner.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Ryś poświęcił tratwy wożące turystów na Dunajcu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.