Bp Ryś szefem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

Bp Ryś szefem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji
Ks. Grzegorz Ryś podczas procesji z okazji Bożego Ciała 2008 (fot. Cancre / wikipedia.pl)
8 lat temu
KAI / wm

Bp Grzegorz Ryś został dziś przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, który działać będzie w ramach Komisji KEP ds. Duszpasterstwa. Biskup pomocniczy krakowski został wybrany podczas 356. zebrania plenarnego Episkopatu, które obraduje w Przemyślu.

W Zespole ds. Nowej Ewangelizacji - jak poinformował KAI abp Stanisław Gądecki - znajdą się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich: Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu i Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Ks. Grzegorz Ryś został 16 lipca br. mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a 28 września przyjął święcenia biskupie. Od września ubiegłego roku stał na czele Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Ks. prałat Grzegorz Ryś (ur. 1964) święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, w 1994 r. obronił pracę doktorską pt. "Średniowieczna pobożność ludowa na ziemiach polskich. Próba typologii". W 2000 r. obronił pracę habilitacyjną pt. "Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby Wielkiej Schizmy".

Od 1 września 2007 r. pełni funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Jest też kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie. We wrześniu 2010 r. mianowano go przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych

Pracował jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II w TVP i Polskim Radiu. Współorganizował czuwania po śmierci Papieża-Polaka. Pracował też w komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Jest członkiem zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego". Publikuje regularnie w "Znaku", "Analecta Cracoviensia", "Tygodniku Powszechnym" i "Przewodniku Katolickim". Jest promotorem i recenzentem wielu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Jest autorem wielu książek, w tym głośnej i szeroko recenzowanej "Inkwizycji", czy opracowania historycznego "Celibat".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Ryś szefem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji
Komentarze (4)
S
stokrotka
18 października 2011, 17:27
Dla  nas wielka radość. Ks. biskupie nie jesteś sam, w Nim Twoja siła,  Nie jesteś sam, jest z Tobą nasza modlitwa, jałmużna i post.
C
cm
15 października 2011, 20:10
 Przepraszam za bła w poprzedniej wypowiedzi. Powinno być "powierza", a nie "powieża".
C
cm
15 października 2011, 20:06
Bogu niech będą dzięki, że wybrano Kogoś Kto rozumie czym jest ewangelizacja. Że to nie jest szukanie wrogów, dzielenie na prawdziwych ... i  nieprawdziwych ..., budzenie lęków i fobii, faryzejskie mniemanie o sobie, że się jest bezgrzesznym i świętym, jedynym, a inni to źli i podli. Który wie, że ewangelizacja to odważne głoszenie Jezusa Chrystusa, każdemu, szczególnie zagubionemu lub temu, który daleko jest od niego, to zauważenie Jezusa w każdym człowieku, w nieprzyjaciołach. Bogu niech będą dzięki, że Kościół w Polsce się budzi i powieża ważne funkcje ludziom, którzy nie będą bałwochwalczo wysławiać dzieł przez siebie stworzonych, ale zapominając o sobie będą służyć Jezusowi.    
M
Marek
15 października 2011, 15:44
Ks. bp. Grzegorz Ryś jest bardzo miłym i bezpośrednim człowiekiem. Oby takim pozostał.

Skomentuj artykuł

Bp Ryś szefem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.