Bp Ryś: "To co niemożliwe, staje się możliwe"

Bp Ryś: "To co niemożliwe, staje się możliwe"
(fot. kosciol.wiara.pl)
KAI / mm

Wymiana doświadczeń, refleksja nad dokumentem z Aparecidy i adhortacją "Evangelii gaudium" oraz konkretne kształty nowych inicjatyw ewangelizacyjnych - to zdaniem bp Grzegorza Rysia, najważniejsze owoce zakończonego 13 maja w Warszawie spotkania Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Odbyło się ono w poszerzonym składzie, bowiem uczestniczyli w nim również odpowiedzialni w diecezjach i zakonach za ewangelizację.

Grono, które spotkało się w Warszawie stanowią - w ocenie przewodniczącego - najbardziej reprezentatywni przedstawiciele środowiska ewangelizacyjnego w Polsce. - Sama wymiana doświadczeń w tym gronie jest ważna, gdyż pokazuje, że wiele rzeczy jest możliwych, nawet jeżeli wcześniej wydawały się niemożliwe i tylko z tego powodu nie były podejmowane - zauważył bp Ryś. Przykładem mogą być rekolekcje kerygmatyczne przeprowadzane w całej diecezji, parafia po parafii. - To zupełnie fantastyczne doświadczenie, doświadczenie a nie tylko teoria - zaznaczył w rozmowie z KAI.

Ważnym elementem spotkania była też - jak się wyraził - wstępna refleksja nad dokumentem z Aparecidy w połączeniu z adhortacją "Evangelii gaudium" papieża Franciszka. Dokument z Aparecidy doczekał się polskiego wydania, które 19 maja zostanie zaprezentowane w Krakowie. Choć adresowany do duchowieństwa dokument spotkał się z wielkim zainteresowaniem katolików świeckich. Wydany na zakończenie V Konferencji Generalnej Biskupów Ameryki Łacińskiej zawiera wytyczne dla episkopatów krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, jak kształtować życie wspólnoty Kościoła na danym terenie w takich obszarach jak m.in. formacja świeckich, religijność ludowa, dialog ekumeniczny i międzyreligijny, misje czy duszpasterstwa.

- Stopień naszego własnego przekonania do tego, co jest wizją Kościoła odbitą w tych dokumentach, wzrósł - ocenia bp Ryś. Ma on nadzieję, że "będziemy wiarygodnymi świadkami i przekazicielami tego, co jest zapisane w tych dokumentach"

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podsumowując obrady w Warszawie, podkreślił, że coraz bardziej konkretnego kształtu nabierają nowe inicjatywy ewangelizacyjne. 28-31 maja 2015 r. w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędzie się III Kongres Nowej Ewangelizacji nt. ewangelizacji wsi. Ma on m.in. pokazać panoramę zarówno problemów, jak i sukcesów towarzyszących nowej ewangelizacji na terenach wiejskich. Będzie złożony z trzech części: rekolekcji, nauczania oraz warsztatów.

Ważną inicjatywą będzie Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016. W miasteczku namiotowym z pięcioma scenami oraz pawilonami, różne wspólnoty będą prezentować swoje inicjatywy ewangelizacyjne. W programie znajdą się prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, tańce, teatr i pantomima, cykle świadectw, czy pisanie ikon. Każda ze wspólnot w ramach ustalonego grafiku będzie też wychodzić na ewangelizację Krakowa. Centrum będzie działać przez dwa tygodnie, czyli w tygodniu poprzedzającym ŚDM oraz w jego trakcie.

Natomiast już w najbliższy poniedziałek 19 maja, w Krakowie odbędzie się oficjalna premiera polskiego wydania Dokumentu z Aparecidy. Weźmie w niej udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, który specjalnie z tej okazji przyjedzie do Polski. W Polsce dokument został wydany na zlecenie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji przez Wydawnictwo Przystanek Jezus i już wkrótce znajdzie się w katolickich księgarniach w całym kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Ryś: "To co niemożliwe, staje się możliwe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.