Bp Santiago: należy utajnić objawienia Maryi
Podjęto decyzję w sprawie jednych z najważniejszych objawień Maryi ostatnich czasów mających miejsce w argentyńskim sanktuarium w San Nicolás. Sprawę porównuje się do Medjugorie.
Bp Hugo Santiago, ordynariusz diecezji San Nicolás de los Arroyos w specjalnym oświadczeniu wideo poprosił, by nie publikować kolejnych wiadomości przekazywanych podczas objawień. Powodem jest fakt, że objawienia nadal trwają i Kościół nie może potwierdzić ich autentyczności.
Bardzo popularne w całej Ameryce Południowej objawienia Matki Boskiej rozpoczęły się we wczesnych latach 80. XX wieku, w argentyńskim mieście San Nicolás. Maryja po raz pierwszy objawiła się miejscowej gospodyni - Gladys Quiroga de Motta - 25 września 1983 roku jako świecąca postać z niebieską koroną i welonem. Pierwszy raz miała przemówić do Motty nieco później, bo 13 października - w rocznicę ostatnich objawień w Fatimie.
W ciągu kolejnych 6,5 roku Gladys otrzymała wiele wiadomości od Matki Bożej, a w czasie Adwentu i Wielkiego Postu - miała otrzymywać również dar stygmatów. Objawieniom towarzyszyły udokumentowane uzdrowienia. Maryja w swoich objawieniach prosiła, aby Gladys zapisywała jej przesłania.
>>Tutaj przeczytasz przesłanie Maryi z San Nicolás
27 listopada 1983 roku spowiednik Gladys - o. Perez - po raz pierwszy usłyszał o objawieniach. Zdał sobie sprawę, że w wieży kościoła w San Nicolas znajduje się rzeźba Maryi, która bardzo przypomina postać opisaną przez penitentkę. Była to rzeźba poświęcona przez papieża Leona XIII i pierwotnie umieszczona w zaszczytnym miejscu w katedrze w 1884. Potem jednak trafiła do wieży.
Gladys po zobaczeniu rzeźby potwierdziła, że jest ona wizerunkiem Maryi, którą widziała w objawieniach. Podczas kolejnego widzenia, Matka Boża odwołała się do słów Księgi Wyjścia: "I uczynią Mi święty przybytek, abym mógł zamieszkać pośród was" (25, 8). Maryja miała poprosić o budowę nowej świątyni, gdzie należało umieścić wspomnianą rzeźbę. Komisja diecezjalna po dokładnym zbadaniu sprawy, zdecydowała się na budowę sanktuarium w 1989 roku. Ukończono je 2 lata później.
Motta ukończyła jedynie 4 klasy podstawówki i nie posiada żadnej wiedzy z zakresu nauk biblijnych czy teologicznych. Jest matką dwóch córek oraz babcią. Od 1983 roku systematycznie otrzymuje wiadomości od Maryi i Jezusa, zawierające nawoływania do pokoju i ostrzeżenia o pilnej potrzebie nawrócenia całej ludzkości.
Podobną prośbę - o zachowaniu w tajemnicy wiadomości przekazywanych przez Maryję - poprosił w latach 90. XX wieku ówczesny ordynariusz, bp Domingo Castagna. Wynika to stąd, że podobnie jak w Medjugorie, Motta nie przestała otrzymywać wiadomości od Maryi.
>> Abp Hoser na temat objawień i sytuacji w Medjugorie
Kościół nie uznaje prawdziwości objawień, które się nie zakończyły, czekając na moment, w którym będzie można ostatecznie potwierdzić ich autentyczność. W procesie uznawania objawień za nadprzyrodzone, biskupi korzystają z norm wyznaczonych przez Kongregację Nauki i Wiary z 1978 roku. Aby potwierdzić autentyczność objawień, muszą być one wolne od błędów dotyczących faktów oraz doktryny Kościoła na temat Boga, Maryi oraz świętych. Wszelkie wypowiedzi teologiczne czy duchowe powinny być wolne od błędu. Co więcej, osoby otrzymujące wiadomości, muszą być stabilne psychologiczne, uczciwe, zachowujące moralne normy życia oraz muszą szanować autorytet Kościoła. Wydarzenia związane z objawieniami nie mogą mieć związku z jakimkolwiek zarabianiem pieniędzy, masową histerią oraz powinny przynosić duchowe owoce.
Poprzedni biskupi San Nicolás de los Arroyos uznali objawienia Maryi i wydali pozwolenie na rozpowszechnianie treści objawień. Oznacza to, że wiadomości przekazywane w objawieniach nie są sprzeczne z wiarą lub moralnością. "Objawienia Naszej Pani miały ponadnaturalny charakter" - ogłosił biskup Hector Cardelli, ordynariusz diecezji San Nicolas de los Arroyos w Argentynie - "są one godne wiary".
Oświadczenie zostało opublikowane w 25. rocznicę budowy sanktuarium i zatwierdzenia objawień.
Obecnie pielgrzymi z całego świata podróżują do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w San Nicolas. 25-go dnia każdego miesiąca odbywają się specjalne uroczystości i procesje.
Skomentuj artykuł