"Brak krzyża to spustoszenie życia społecznego"

"Brak krzyża to spustoszenie życia społecznego"
(fot. flickr.com/firstlightoriginal)
9 lat temu
KAI / zylka

„Ukraina doświadczyła, że odrzucenie krzyża ma katastrofalne skutki dla życia społecznego i powoduje zapaść etyczną” – powiedział KAI abp Mieczysław Mokrzycki. Przewodniczący episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego w imieniu tamtejszego Kościoła wystosował do Parlamentu Europejskiego w Brukseli apel o poszanowanie krzyża, jako "symbolu wyrażającego tożsamość mieszkańców naszego kontynentu".

Metropolita lwowski zaznaczył, że "krzyż jest dla chrześcijan znakiem szczególnym, znakiem miłości Boga do człowieka, znakiem nadziei i zwycięstwa nad złem i nienawiścią". „Każdy kto patrzy na krzyż uczy się miłości, przebaczenia, szacunku dla drugiego człowieka” – podkreślił abp Mokrzycki. Przypomniał, że prawda ta w sposób szczególny zaznaczyła się w najnowszych dziejach Ukrainy, która przez tyle lat była pozbawiona krzyża. W dalszym ciągu o jego obecność walczą wierni, domagając się, by na kościoły powracały z powrotem krzyże, niszczone kiedyś w bestialski sposób. „Krzyż jest nadzieją na lepsze jutro, na zwycięstwo prawdy, na zwycięstwo miłości i szacunku do drugiego człowieka. Ma on wielkie znaczenie w formacji przyszłych pokoleń i przekazie wartości chrześcijańskich” – stwierdził metropolita lwowski.

Przewodniczący ukraińskiego episkopatu obrządku łacińskiego podkreślił, że obecność krzyża w życiu każdego człowieka, także w życiu politycznym ma wielkie znaczenie. „Ukraina doświadczyła, co oznacza brak krzyża w życiu codziennym, zobaczyliśmy jak wielkie spustoszenie dokonało się w społeczeństwie. Jak wiele trzeba pracy, aby znowu formować nowe pokolenia, uczyć ich etyki chrześcijańskiej, dobrego życia, przebaczania, miłości, żeby zaszczepiać w ich sercach te prawdziwe wartości, które niesie chrześcijaństwo: wolność, szacunek, miłość, uczciwość i szacunek do życia” – zaznaczył abp Mieczysław Mokrzycki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Brak krzyża to spustoszenie życia społecznego"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Brak krzyża to spustoszenie życia społecznego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.