Brakuje księży, więc parafie będą łączone. W archidiecezji poznańskiej mają nastąpić zmiany

Brakuje księży, więc parafie będą łączone. W archidiecezji poznańskiej mają nastąpić zmiany
Fot. Alex Tihonov / Depositphotos.com
wpoznaniu.pl / dziennik.pl / mł

Archidiecezja poznańska ma latem połączyć kolejne parafie. Z dwunastu powstanie sześć. jak wyjaśnił rzecznik archidiecezji, to skutek tego, że maleje liczba wiernych, a w diecezji jest coraz mniej księży.  

Konieczność łączenia parafii ze względu na brak duchownych abp Gądecki zapowiadał już w 2021 roku. "W niedalekiej przyszłości musimy się spodziewać znacznego ubytku duszpasterzy, co odczuje wiele wspólnot parafialnych" - mówił wtedy. 

Łączenie parafii skutkiem kryzysu powołań?

Teraz o planach łączenia parafii napisał na swoim Twitterze jeden z księży pracujących w archidiecezji poznańskiej, ks. Daniel Wachowiak. Jak podaje dziennik.pl, w planach jest połączenie dwunastu parafii. To efekt "braków kadrowych": liczba powołań spada. Jak podał duchowny, obecnie w archidiecezji poznańskiej jest 710 księży, z czego ponad stu to księża emeryci. Do święceń w perspektywie najbliższego roku przygotowuje się tylko trzech przyszłych duchownych: jeden diakon, który święcenia kapłańskie ma otrzymać w tym roku, i dwóch kleryków, którzy przyjmą niedługo święcenia diakonatu. 

Parafie będą łączone również tam, gdzie brakuje wiernych

Archidiecezja poznańska na swoim terenie ma obecnie 416 parafii, do których należy - według danych ze strony diecezji - półtora miliona wiernych. To oznacza, że - uśredniając - pod opieką jednego księdza jest ponad dwa tysiące wiernych.  

DEON.PL POLECA

Jak podaje ks. Wachowiak, niektórymi parafiami zamiast księży diecezjalnych mają zająć się zakonnicy. 

W odpowiedzi na pytania zadane przez dziennik ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu poinformował, że "proces łączenia i dzielenia parafii nie jest nowy", a decyzje o połączeniu parafii "podejmowane są tam, gdzie liczba wiernych maleje". Przyznał jednak, że na decyzje ma także wpływ malejąca liczba księży.

To nie pierwsza diecezja, która wprowadza takie rozwiązanie

Podobna sytuacja ma miejsce w diecezji opolskiej. "Już w tym roku nie zdołam obsadzić personalnie wszystkich parafii. Dlatego 8 wspólnot parafialnych zostanie połączonych z innymi, a wierni będą musieli się dzielić jednym proboszczem" - pisał  do wiernych w 2023 roku opolski ordynariusz Andrzej Czaja. 

Źródło: wpoznaniu.pl / dziennik.pl / mł

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brakuje księży, więc parafie będą łączone. W archidiecezji poznańskiej mają nastąpić zmiany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.