Bramy cel więziennych Drzwiami Świętymi

Bramy cel więziennych Drzwiami Świętymi
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Jubileusz od zawsze był "znakiem amnestii" dla więźniów. W tym duchu, podczas Roku Świętego Miłosierdzia, bramy cel więziennych staną się Drzwiami Świętymi, dla wszystkich tych, którzy przechodząc przez nie skierują myśli i modlitwę do Boga Ojca, a odpust zupełny będą mogli otrzymać w kaplicach więziennych.

- Odpust, jakim papież obdarzył więźniów to bardzo ważny dar. Konieczne jest odpowiednie ukazanie im wartości łaski, jaką otrzymali. Trzeba pamiętać, że sam odpust wiąże się z sakramentem pokuty, a więc pojednaniem z Bogiem i ludźmi oraz ludzką i w pewnym sensie osobistą relacją między spowiednikiem i osadzonym, bo to kapłan, czyli też człowiek tę możliwość, szansę pojednania z Bogiem, przynosi - wyjaśnia ks. Paweł Wojtas, duszpasterz krajowy więziennictwa. Duszpasterz przypomina, że każda sytuacja osadzonych jest indywidualna, dlatego tak ważną rolę w więzieniach pełnią kapelani, których zadaniem jest mądre, spokojne, rzeczowe podejście do każdego człowieka i jego problemów.

Metropolita warszawski podczas inauguracji Jubileuszu Miłosierdzia w areszcie śledczym na Służewcu, powiedział osadzonym, że Kościół ma skarb największy, którym jest Bóg Miłosierny, który wychodzi do każdego człowieka. - Wszyscy zbawieni jesteśmy nie jako sprawiedliwi i święci, ale jako grzesznicy. "Przyszedłem powołać nie sprawiedliwych, ale przyszedłem powołać grzeszników" - tak mówi Jezus i to odnosi się do każdego z nas - powiedział kard. Nycz.

Rok Święty Miłosierdzia ma być okazją do jeszcze większego zaangażowania w duszpasterstwo więźniów. Okazją do tego ma być specjalnie opracowany program duszpasterski, z którego skorzystają duszpasterze zakładów karnych i aresztów śledczych.

DEON.PL POLECA

- Jubileusz ma być przeżywany systematycznie przez cały rok - mówi ks. Wojtas, dodając, że tak właśnie tworzony jest cały program obchodów Roku Świętego Miłosierdzia.

Ks. Paweł Wojtas prosi ordynariuszy diecezji, aby uwzględnili w swojej posłudze duszpasterskiej na Jubileusz Miłosierdzia więzienia i areszty, aby i tam przygotować odpowiednie uroczystości.

Centralnym miejscem obchodzonego Jubileuszu Miłosierdzia dla więźniów, pracowników Służby Więziennej i świeckich wolontariuszy więziennictwa ma być Msza święta dla osadzonych w bydgoskim zakładzie karnym w Fordonie oraz przedstawicieli innych jednostek karnych i śledczych odprawiona w Niedzielę Miłosierdzia w katedrze w Bydgoszczy, do udziału w której zaproszeni będą biskupi Konferencji Episkopatu Polski oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce. Wydarzenie, którego inicjatorem jest oddział Bractwa Więziennego w Bydgoszczy, ma być elementem ogólnopolskich obchodów Roku Świętego, który według papieża jest okazją do jeszcze większego zaangażowania w duszpasterstwo więźniów.

Związane z Jubileuszem są także inicjatywy w ramach peregrynacji po Polsce symboli Światowych Dni Młodzieży: jubileuszowego Krzyża i ikony Matki Bożej. Tam, gdzie symbole nawiedzają poszczególne diecezje, tam często organizowane są czuwania w jednostkach penitencjarnych. W diecezji warszawsko-praskiej, gdzie peregrynacja odbyła się w sierpniu br., znaki ŚDM nawiedziły wszystkie jednostki.

Ks. Wojtas zastrzega, że wiele inicjatyw związanych z Jubileuszem powstaje w poszczególnych jednostkach. - Inne możliwości organizacyjne mają duszpasterze w aresztach śledczych, inne w otwartych i pół otwartych zakładach karnych, inne tam, gdzie są niebezpieczni osadzeni. Wszystko z zachowaniem przepisów państwowych - podkreśla krajowy kapelan więziennictwa.

Pierwsze jubileuszowe inicjatywy już trwają. W areszcie śledczym na warszawskim Służewcu we wtorek zainaugurowany został całoroczny cykl katechez formacyjno-terapeutycznych dla osadzonych. Pierwszą konferencję wygłosił dziennikarz Rafał Porzeziński. W wydarzeniu tym uczestniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Istnieją w Polsce domy i ośrodki terapeutyczne dla byłych osadzonych kobiet i mężczyzn prowadzone przez wspólnoty religijne i świeckie i w tych ośrodkach podejmiemy także inicjatywy pogłębiania przeżywania Miłosierdzia Bożego. Jeśli chodzi o młodych osadzonych to współpraca z katolickimi ruchami, stowarzyszeniami dla młodych także będzie obejmowała różne inicjatywy pogłębiania rozumienia i przeżywania wartości Miłosierdzia Bożego.

Obchody Jubileuszu rozpoczęły się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obrzędem otworzenia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra. 13 grudnia Drzwi Święte - Bramy Miłosierdzia - zostaną otwarte zarówno w rzymskiej katedrze, Bazylice na Lateranie, jak i we wszystkich kościołach katedralnych na świecie. Bramy te, podobne do Drzwi Świętych Bazylik Wielkich w Rzymie, pozwolą dopełnić pielgrzymki jubileuszowej również i temu, kto nie może dotrzeć do stolicy Kościoła katolickiego.

Na mocy dekretu papieża Franciszka podczas Roku Świętego Miłosierdzia bramy cel więziennych również staną się Drzwiami Świętymi, dla wszystkich tych, którzy przechodząc przez nie skierują myśli i modlitwę do Ojca. Więźniowie odpust zupełny będą mogli otrzymać w kaplicach więziennych.

Świętowanie Jubileuszu Miłosierdzia zakończy się w diecezjach 13 listopada 2016 r. obrzędem zamknięcia Drzwi Świętych. Tydzień później, w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata papież Franciszek zamknie Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra w Rzymie, co zakończy Rok Święty w całym Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bramy cel więziennych Drzwiami Świętymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.