Bramy zbawienia otwarte dla wszystkich
Bp Mazur zwrócił uwagę, że dzień misyjny uwrażliwia ludzi wierzących na tych, do których Dobra Nowina o zbawieniu jeszcze nie dotarła, którzy nie wkroczyli na drogę wiary. Uświadamia także odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła i wspomaganie tych, którzy niosą orędzie Chrystusa aż po krańce ziemi.
"Mędrcy ze Wschodu uosabiali ludy pogańskie, a zarazem świat ówczesnej nauki" - zwraca uwagę bp Mazur dodając, że w Dzieciątku z Betlejem rozpoznali oni Mesjasza i oddali Mu pokłon. "Trzej Mędrcy, przybywający ze Wschodu do Betlejem są początkiem i zapowiedzią tej wielkiej wędrówki ludów i narodów w pielgrzymce wiary do Chrystusa, Światłości świata" - czytamy w liście.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji podkreśla, że uroczystość Objawienia Pańskiego "podkreśla ważne wydarzenie: powołanie pogan do wiary, otwarcie bramy do zbawienia wszystkim narodom". Dodaje, że uroczystość ta ukazuje, że "wszyscy pozostają w zasięgu zbawczej misji Chrystusa" oraz, że "wędrówka ludów i narodów do Chrystusa, w której my także uczestniczymy, trwa już ponad dwa tysiące lat".
Bp Mazur zachęca współczesnych chrześcijan, by wzorem Trzech Mędrców z wiarą, odwagą i konsekwentnie poszukiwali Jezusa Chrystusa. Zaznacza, że dzisiaj Kościół "winien być odblaskiem światła Chrystusa, oświecającego wszystkim ludziom drogę wiodącą do jedynego Zbawiciela świata".
Podkreśla, że Kościół jest miejscem gdzie każdy człowiek może spotkać Chrystusa dlatego nie odnajdzie Go jeśli Jego wspólnotę, czyli Kościół - odrzuci. Biskup przytoczył słowa Benedykta XVI do młodzieży w Madrycie: "Nie można oddzielać Chrystusa od Kościoła, tak jak nie można oddzielać głowy od ciała (por. 1 Kor 12,12). A pójście za Jezusem w wierze oznacza kroczenie z Nim w komunii Kościoła".
Bp Mazur podkreślił też, że uroczystość Objawienia Pańskiego "uświadamia chrześcijanom odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła oraz nakaz solidaryzowania się z cierpiącymi prześladowanie ze względu na wiarę w Chrystusa". Zachęcił do wpierania misjonarzy modlitwą a także ofiarami materialnymi, które będą zbierane w kościołach w dniu uroczystości 6 stycznia.
Biskup przypomniał też, że Objawienie Pańskie jest patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, których członkowie, przebrani w stroje symbolizujące 5 kontynentów stają się kolędnikami misyjnymi, a zebrane w czasie kolędowania ofiary przekazują swoim rówieśnikom z krajów misyjnych. W tym roku te ofiary zostaną przeznaczone dzieciom w Sudanie Południowym.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji nawiązał do przypadającej 9 stycznia 150. rocznicy śmierci Sługi Bożej Pauliny Jaricot, która chcąc wspierać duchowo i materialnie misje i pracujących tam misjonarzy założyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary i zainicjowała Róże Żywego Różańca.
Zaznaczając z satysfakcją, że niemal w każdej polskiej parafii istnieją Róże Żywego Różańca, bp Mazur zachęcił do modlitwy różańcowej w intencji misji.
Skomentuj artykuł