Brat Alois: spotkanie w Bazylei chce dodać odwagi młodzieży z Europy

Brat Alois: spotkanie w Bazylei chce dodać odwagi młodzieży z Europy
(fot. YouTube.com / Parcours Alpha)
3 lata temu
KAI / mp

Na 40 Europejskie Spotkanie Młodych, które na przełomie roku odbędzie się w szwajcarskiej Bazylei z inicjatywy ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, przyjedzie ok. 15 tys. młodych ludzi z ponad 45 krajów naszego kontynentu, wśród nich 5 tys. Polaków.

"Ci młodzi powinni doświadczyć, że w Europie istnieją regiony, w których wspólnota ponad granicami stała się już czymś oczywistym i to będzie kontynuowane" - powiedział przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.
- Chcemy zachęcać do tego, aby dostrzegać także pozytywne zjawiska w naszym społeczeństwie i je rozwijać - dodał.

Brat Alois nawiązał do związków między aktualnym "zmęczeniem Europy" i “wyparowaniem wiary" w niektórych częściach Europy. Podkreślił, że na Kościołach spoczywa odpowiedzialność za to, aby młodzi ludzie "na nowo, głębiej i bardziej osobiście" mogli żyć wiarą. "Ten, kto to odkryje, będzie się też bardziej angażował na rzecz Europy" - zaznaczył.

- Wielkim wyzwaniem jest migracja w Europie - stwierdził brat Alois. W tej sytuacji ważny jest nowy stosunek do Afryki a chodzi o "prawdziwe partnerstwo". Powiedział też, że w zaangażowaniu na rzecz młodzieży i w ekumenicznym "poszukiwaniu dobrych stosunków między Kościołami" wspólnota ma "wielkie wsparcie" w papieżu Franciszku.

Chrześcijańska wspólnota z Taizé we francuskiej Burgundii od chwili założenia w latach 40-tych XX w. stała się duchowym centrum dla młodzieży i rodzin z całej Europy. Obecnie liczy około stu braci różnych wyznań chrześcijańskich.

Od 1978, obok spotkań organizowanych w ich domu w Burgundii, bracia z Taizé organizują doroczne wielkie spotkania w miastach europejskich. Polska była czterokrotnie gospodarzem tych spotkań: w 1989 i 1995 roku we Wrocławiu, w 1999 w Warszawie i w 2009 w Poznaniu.

W tym roku na miejsce spotkania wybrano szwajcarską Bazyleę położoną w tzw. "trójkącie" W organizacji tego wydarzenia zaangażowane są wspólnoty chrześcijańskie na terenie Szwajcarii, Francji i Niemiec. Dla braci z Taizé bardzo ważnym jest fakt, że zakończą 2017 rok w mieście, tak bardzo "przesiąkniętym reformacją". - Każdy, kto żyje w regionie Bazylei, jest przywykły do przekraczania granic, przypominają bracia.

Dzień rozpoczyna się dla uczestników poranną modlitwą we wspólnocie gospodarzy spotkania. W południe i wieczorem młodzi spotykają się na wspólną modlitwę. Po południu natomiast prowadzone są dyskusje na temat religii i wiary, uczestnicy spotkania dzielą się też informacjami o swoim zaangażowaniu w miejscach, z których pochodzą, we wspólnotach kościelnych, szkołach, uczelniach i w miejscach pracy.

W Bazylei są także w planie warsztaty na temat dialogu międzyreligijnego i form współpracy ponad granicami. Na wspólne posiłki oraz modlitwy wieczorne organizatorzy wynajęli dwie hale sportowe w St. Jakob Park w Bazylei.

Miasto położone w zakolu Renu stało się centrum reformacji dzięki Johannesowi Oekolampadowi (1482-1531), przypomina Wspólnota z Taizé. Podkreśla też inne wydarzenie związane z Bazyleą, a mianowicie sobór, który obradował tam w latach 1431-1449.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Roger z Taizé
11,94 zł
19,90 zł

Kiedy gęstnieje mrok,
Jego miłość jest ogniem.
A ty wpatruj się w tę lampę
zapaloną w ciemnościach,
tak długo, aż w twoim sercu
zaświta brzask
i wstanie nowy dzień.

...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brat Alois: spotkanie w Bazylei chce dodać odwagi młodzieży z Europy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.