Braterstwo jest podstawą i drogą do pokoju

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Jan Maria Szewek OFMConv

1 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. Na ten dzień papież Franciszek wystosował specjalne orędzie. Stawia w nim diagnozę wszelkich konfliktów zbrojnych na świecie, jak i podaje receptę na uzdrowienie tej nienormalnej sytuacji.

"W wielu częściach świata nieustannie dochodzi do poważnych naruszeń podstawowych praw człowieka (…). Niepokojącym przykładem jest tragiczne zjawisko handlu ludźmi. Do wojen toczących się jako konflikty zbrojne dołączają wojny mniej widzialne, ale nie mniej okrutne, staczane na polu gospodarki i finansów" - pisze Ojciec Święty.

Zdaniem Franciszka u podstaw wojen i licznych niesprawiedliwości na świecie stoi przede wszystkim egoizm, chciwe dążenie do dóbr materialnych, pycha panowania, posiadania, manipulowania, eksploatacji oraz obojętność.

Według papieża jedynym wyjściem z tej sytuacji jest uznanie w drugim człowieku i stworzeniu swojego brata.

"Rzeczywiście wielu ludzi umiera z rąk braci i sióstr, którzy nie potrafią uznać swego braterstwa, to znaczy tego, że są istotami stworzonymi dla wzajemności, dla komunii i dla daru" - pisze Franciszek.

"Ludzkość ma wpisane w sobie powołanie do braterstwa, ale także dramatyczną możliwość zdrady tego powołania" - dodaje.

Braterstwo jest podstawą i drogą do pokoju, tłumi wojny, a służba jest duszą tego braterstwa - pointuje Ojciec Święty.

Dlatego papież apeluje, aby pamiętać, że jesteśmy braćmi, by nie traktować bliźniego jak wroga lub przeciwnika, którego trzeba wyeliminować.

Przy okazji przypomina pierwsze i najważniejsze przykazanie - przykazanie miłości. Prosi o nieustanne ćwiczenie się w empatii, wysłuchanie cierpienia i nadziei drugiego, o bezinteresowne dawanie się i poświęcanie dla dobra każdego.

Papież Franciszek apeluje również o skuteczne działania polityczne, krzewiące zasadę braterstwa, zapewniające osobom dostęp do "kapitałów", usług, możliwości edukacji, ochrony zdrowia, zdobyczy technologii, aby każdy miał szansę wyrażenia i realizacji swoich planów życiowych, i mógł rozwinąć się w pełni jako osoba. Dostrzega też potrzebę działań politycznych służących złagodzeniu nadmiernej dysproporcji dochodów.

Franciszek nie ukrywa, że umowy międzynarodowe i ustawy krajowe nie wystarczają same w sobie, by doprowadzić ludzkość do uniknięcia ryzyka konfliktu zbrojnego. "Potrzebne jest nawrócenie serc, które pozwoli każdemu uznać w drugim swego brata" - podsumowuje.

Światowy Dzień Pokoju ustanowił papież Paweł VI listem z 8 grudnia 1967 r., skierowanym do wszystkich ludzi dobrej woli. Jest on obchodzony w Kościele powszechnym 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, ma zawsze swój temat, który papież przedstawia w specjalnym orędziu. Orędzie na rok 2014 jest pierwszym orędziem papieża Franciszka, a 47. z kolei.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Braterstwo jest podstawą i drogą do pokoju
Komentarze (1)
jazmig jazmig
1 stycznia 2014, 13:48
"Ludzkość ma wpisane w sobie powołanie do braterstwa, ale także dramatyczną możliwość zdrady tego powołania" Nieprawda. Gdyby tak było, to Kain nie zabiłby Abla, nie trzeba by było zniszczyć Sodomy i Gomory, potop byłby zbędny, a wojny byłyby nieznane. Homo homini lupus est - taka jest prawda, co nie znaczy, że nie należy dążyć do tego, aby szukać drogi do współpracy, zamiast do wojen. W tym celu należy jednak uwzględniać rzeczywistość, a nie brać pod uwagę utopijnych marzeń.