Brazylia: kongres misyjny seminarzystów
W stolicy Brazylii dobiega końca pierwszy krajowy kongres misyjny seminarzystów. Uroczyste otwarcie nastąpiło 4 lipca Mszą św., której przewodniczył sekretarz episkopatu – bp Dimas Lara Barbosa. Jego głównym celem jest dyskusja nad formacją misyjną przyszłych kapłanów w tym kraju. W spotkaniu uczestniczy 160 seminarzystów z całej Brazylii. Oprócz nich są również przedstawiciele odpowiedzialnych za formację.
Kongres został zorganizowany przez Papieskie Dzieła Misyjne, Centrum Kultury Misyjnej i komisję episkopatu ds. animacji misyjnej, posług wypływających ze święceń i życia konsekrowanego.
W nawiązaniu do obchodzonej w tutejszym Kościele w ostatnią niedzielę czerwca uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła, jak też dnia modlitw za Papieża i składania daru świętopietrza, bp Dimas Lara Barbosa – zwracając się do seminarzystów – podkreślił wartość osobistego spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym i odwagę bycia dyspozycyjnym w dawaniu świadectwa wiary.
Na kongres przybył specjalnie z Rzymu ks. Vito Del Prete, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej. W swojej pierwszej konferencji zaznaczył, że ewangelizacja wymaga, aby Kościół był ubogim i prostym. Tylko dzięki temu światło Chrystusa może ukazać swój pełny blask wśród narodów.
Ks. Del Prete podkreślił rolę misyjną brazylijskiego Kościoła na całym kontynencie. Według niego tutejszy Kościół jest „motorem innowacji, żywotności i misyjności w krajach Ameryki Łacińskiej”. Ponadto gość z Rzymu przypomniał kandydatom do kapłaństwa, że „misja zakłada wrażliwość nowych wiernych na potrzeby drugich, otwartość oczu i serc na dostrzeżenie niesprawiedliwości, cierpienia, opresji, sytuacji osób zepchniętych na margines społeczny czy też opuszczonych. Uzewnętrznieniem przyjętych święceń jest posługa, a jej konsekwencją odpowiedzialność misyjna” – zaznaczył sekretarz Papieskiej Unii Misyjnej.
Skomentuj artykuł