Brazylia: śmierć polskiego biskupa misyjnego

Radio Watykańskie / drr

W Juruá w Brazylii odbyły się uroczystości pogrzebowe założyciela tamtejszego Niepokalanowa, pierwszego ordynariusza diecezji Luziânia w stanie Goiás bp. Augustyna Stefana Januszewicza OFMConv. Przewodniczył im ordynariusz diecezji Luziânia bp Afonso Fioreze.

Ciało polskiego biskupa zostało pochowane na miejskim cmentarzu w Juruá. Emerytowany ordynariusz diecezji Luziânia zmarł 20 marca rano w wieku 80 lat w Juruá, w brazylijskim stanie Amazonas.

Gdy po beatyfikacji Ojca Maksymiliana Marii Kolbe (1971 r.) prowincja warszawska ojców franciszkanów jako wotum wdzięczności podjęła decyzję otwarcia nowej misji na kontynencie południowoamerykańskim, wówczas o. Augustyn Januszewicz zgłosił się na wyjazd do Brazylii, do której przyjechał 16 października 1974 r.

Jako przełożony misji podjął starania o założenie nowej placówki franciszkańskiej. W ten sposób powstał w 1977 r. brazylijski Niepokalanów (Jardim da Imaculada, w pobliżu miasta Cidade Ocidental, w Dystrykcie Federalnym), położony w pobliżu stolicy tego kraju. Wraz z innymi polskimi misjonarzami franciszkanami rozpoczął wydawanie po portugalsku „Rycerza Niepokalanej” („Cavaleiro da Imaculada”). Przez 10 lat był redaktorem naczelnym tego pisma. Przez 12 lat pełnił posługę przełożonego misji.

DEON.PL POLECA

29 marca 1989 r. Jan Paweł II mianował o. Augustyna pierwszym ordynariuszem diecezji Luziânia w stanie Goiás. Święcenia biskupie przyjął 10 czerwca tego samego roku. W nowoutworzonej diecezji, oprócz normalnej posługi duszpasterskiej, bp Augustyn podjął się budowy kurii, domu biskupiego i katedry.

Przed siedmiu laty ze względu na wiek przekazał posługę w diecezji swojemu następcy, bp. Afonso Fioreze. Bp Augustyn Januszewicz, już jako emerytowany ordynariusz, nie przeszedł na zasłużony odpoczynek, lecz udał się do prałatury w Tefé, w stanie Amazonas, gdzie w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Juruá zaczął realizować swoje dawne marzenie, stając się misjonarzem w tamtym trudnym regionie brazylijskim. W ostatnich trzech latach cierpiał na chorobę nowotworową.

Bp Augustyn uzyskał tytuł doktora z teologii w 1966 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1996 r. został odznaczony krzyżem komandorskim orderu Odrodzenia Polski.

Przez 37 lat pełnił z zapałem i gorliwie posługę w Kościele w Brazylii. „Przez lata swojego życia bp Augustyn adoptował Brazylię jako swoją ojczyznę, jako miejsce swojego oddania aż do końca” – powiedział sekretarz prowincji franciszkanów konwentualnych, o. Marcelo Veronez.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brazylia: śmierć polskiego biskupa misyjnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.