Brazylia: solidarność z ofiarami powodzi

Z. Malczewski TChr / Radio Watykańskie

Kościół spieszy z pomocą poszkodowanym przez powódź w północno-wschodniej Brazylii. Ulewne deszcze w ostatnich dniach dotknęły brazylijskie stany Pernambuco i Alagoas. Spowodowały one śmierć 41 osób, wielu uważanych jest za zaginionych a 60 tysięcy pozostało bez dachu nad głową.

W stanie Alagoas 25 miast znajduje się w sytuacji zagrożenia i klęski żywiołowej. Ten stan jest i tak w położeniu lepszym niż Pernambuco. Tam liczba gmin objętych klęską żywiołową wzrosła bowiem z 35 do 39. W wielu miejscach brakuje wody pitnej i żywności. W licznych regionach woda zalała 80 proc. powierzchni. Z tej też racji wiele szkół zostało zamkniętych na czas nieograniczony. Poza oficjalną pomocą rządową, miejscowe wspólnoty katolickie spieszą z pomocą cierpiącym z powodu powodzi.

Bp Jaime Vieira Rocha, ordynariusz diecezji Campina Grande w stanie Pernambuco zainicjował „kampanię solidarności z ofiarami powodzi”. W odezwie do wiernych prosi on całe społeczeństwo o spieszenie z pomocą znajdującym się w potrzebie.

Przykładem bardzo trudnej sytuacji jest diecezja Palmares, gdzie przed dziesięciu laty powódź przyniosła niepowetowane straty. Przez ostatnie lata społeczeństwo z wielkim wysiłkiem powracało do normalnego stanu. Niestety ulewy ostatnich dni postawiły tamten region w bardzo trudnej sytuacji. Z tego też powodu diecezja Campina Grande otacza szczególną opieką siostrzaną diecezję Palmares. Wierni i ludzie dobrej woli przekazują swoją pomoc tamtejszej Caritas, jak też miejscowym parafiom.

Trzeba przyznać, że społeczeństwo brazylijskie ze swojej natury jest wrażliwe i potrafi być bardzo solidarne z ofiarami nieszczęść. Obecnie są to ofiary powodzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brazylia: solidarność z ofiarami powodzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.