Brońmy wartości, nie bójmy się nienawiści!

Brońmy wartości, nie bójmy się nienawiści!
(fot. ryan polei / www.ryanpolei.com / flickr.com)
KAI / slo

Życie wartościami, które nie są z tego świata to potwierdzenie naszej chrześcijańskiej tożsamości - mówił dziś w Oświęcimiu bp Piotr Greger.

Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy przewodniczył Mszy w oświęcimskim kościele pw. św. Maksymiliana na rozpoczęcie III Marszu dla Życia i Rodzin. W liturgii uczestniczyły m.in. małżeństwa z dziećmi, przedstawiciele wspólnot i organizacji społecznych, działacze samorządowi, reprezentanci sejmu oraz władz lokalnych.

W homilii bp Greger przypomniał, że pomimo upływu 2 tys. lata sprawdza się obietnica, że świat będzie nienawidzić Chrystusa i Jego uczniów.

- Skąd taka nienawiść i dlaczego jest skierowana w stronę Chrystusa i tych, którzy podjęli wysiłek naśladowania swojego Mistrza? O co można ich oskarżyć aż tak daleko, żeby ich znienawidzić? - pytał hierarcha. Wyjaśniał, że przedmiotem sporu rodzącego postawę nienawiści jest zawsze promocja dobra i niesienie ewangelicznego zasiewu.

- Nienawiść tego świata nie wynika z prawa natury, lecz pochodzi od świata zrodzonego z niewiary i wstrętu wobec Bożej prawdy. Naturą bowiem świata jest nienawiść, zaś uczniów Jezusa - miłość - powiedział biskupł. Jako przykład takiego mechanizmu podawał sytuację Węgier. Przypomniał, że gdy wprowadzono tam w tekście konstytucji odwołanie do Boga i zasad wyznaczonych przez Dekalog, państwo to stało się obiektem wściekłej krytyki na całym świecie.

DEON.PL POLECA

Zastanawiając się nad konkretnymi przyczynami nastawienia antyrodzinnego w wielu współczesnych państwach, biskup cytował słowa św. Jan Pawła II z Listu do Rodzin o dramatycznym napięciu pomiędzy cywilizacją miłości oraz cywilizacją śmierci i użycia. Kaznodzieja zaapelował, by odkrywając "szanse rodziny" uczciwe przyglądać się zagrożeniom ze strony świata antycywilizacji.

- Nie obawiajmy się, że świat nas nienawidzi, ale róbmy swoje; to, co do nas należy, zawsze opowiadając się za życiem i stając na straży trwałości, świętości i miłości wspólnot rodzinnych - wzywał.

Przed Mszą, Tomasz Terlikowski wygłosił w świątyni wykład pt. "Odpowiedzialność mężczyzny za obronę życia i rodziny".

Po liturgii rozpocznie się przemarsz ulicami Oświęcimia. Zakończy się na dziedzińcu Zakładu Salezjańskiego piknikiem rodzinnym.

Manifestacja w obronie życia i rodziny pod hasłem "Rodzina obywatelska - rodzina, wspólnota, samorząd" jest w tym roku dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brońmy wartości, nie bójmy się nienawiści!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.