Brońmy wartości, nie bójmy się nienawiści!
Życie wartościami, które nie są z tego świata to potwierdzenie naszej chrześcijańskiej tożsamości - mówił dziś w Oświęcimiu bp Piotr Greger.
Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy przewodniczył Mszy w oświęcimskim kościele pw. św. Maksymiliana na rozpoczęcie III Marszu dla Życia i Rodzin. W liturgii uczestniczyły m.in. małżeństwa z dziećmi, przedstawiciele wspólnot i organizacji społecznych, działacze samorządowi, reprezentanci sejmu oraz władz lokalnych.
W homilii bp Greger przypomniał, że pomimo upływu 2 tys. lata sprawdza się obietnica, że świat będzie nienawidzić Chrystusa i Jego uczniów.
- Skąd taka nienawiść i dlaczego jest skierowana w stronę Chrystusa i tych, którzy podjęli wysiłek naśladowania swojego Mistrza? O co można ich oskarżyć aż tak daleko, żeby ich znienawidzić? - pytał hierarcha. Wyjaśniał, że przedmiotem sporu rodzącego postawę nienawiści jest zawsze promocja dobra i niesienie ewangelicznego zasiewu.
- Nienawiść tego świata nie wynika z prawa natury, lecz pochodzi od świata zrodzonego z niewiary i wstrętu wobec Bożej prawdy. Naturą bowiem świata jest nienawiść, zaś uczniów Jezusa - miłość - powiedział biskupł. Jako przykład takiego mechanizmu podawał sytuację Węgier. Przypomniał, że gdy wprowadzono tam w tekście konstytucji odwołanie do Boga i zasad wyznaczonych przez Dekalog, państwo to stało się obiektem wściekłej krytyki na całym świecie.
Zastanawiając się nad konkretnymi przyczynami nastawienia antyrodzinnego w wielu współczesnych państwach, biskup cytował słowa św. Jan Pawła II z Listu do Rodzin o dramatycznym napięciu pomiędzy cywilizacją miłości oraz cywilizacją śmierci i użycia. Kaznodzieja zaapelował, by odkrywając "szanse rodziny" uczciwe przyglądać się zagrożeniom ze strony świata antycywilizacji.
- Nie obawiajmy się, że świat nas nienawidzi, ale róbmy swoje; to, co do nas należy, zawsze opowiadając się za życiem i stając na straży trwałości, świętości i miłości wspólnot rodzinnych - wzywał.
Przed Mszą, Tomasz Terlikowski wygłosił w świątyni wykład pt. "Odpowiedzialność mężczyzny za obronę życia i rodziny".
Po liturgii rozpocznie się przemarsz ulicami Oświęcimia. Zakończy się na dziedzińcu Zakładu Salezjańskiego piknikiem rodzinnym.
Manifestacja w obronie życia i rodziny pod hasłem "Rodzina obywatelska - rodzina, wspólnota, samorząd" jest w tym roku dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.
Skomentuj artykuł