Bruksela: chrześcijanie po Arabskiej Wiośnie

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Obrona chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest warunkiem wiarygodności Unii Europejskiej. Wskazano na to podczas specjalnego spotkania w Parlamencie Europejskim, poświęconego prześladowaniom religijnym. Konferencję w Brukseli zorganizowano przy współpracy Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE.

"W Parlamencie Europejskim w ostatnich latach wzrosła wrażliwość na problem prześladowań religijnych. Dzieje się tak niestety także dlatego, że skala zjawiska wciąż się nasila" - mówi uczestniczący w spotkaniu polski eurodeputowany Konrad Szymański.

"Ta sprawa jest wciąż niedoceniana w unijnej agendzie ochrony praw człowieka. Generalnie prawa człowieka są w Unii ważne i Unia chętnie o nich mówi na świecie, natomiast mamy wrażenie, że niewystarczająco mocno pamięta o wolności religijnej, która jest bardzo silnie zagrożona. W niektórych krajach przebiera to na sile szczególnie wobec chrześcijan" - podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim Konrad Szymański. Polski eurodeputowany wskazał, że drugim powodem zorganizowania spotkania była Arabska Wiosna. "To był proces demokratyzacji, który niósł wiele nadziei, także w Europie. W rok po Arabskiej Wiośnie widzimy jednak, że przynajmniej w niektórych krajach sytuacja chrześcijan się nie poprawiła, a wręcz przeciwnie, jest dzisiaj trudniejsza i zbierają się kolejne czarne chmury wokół tych społeczności w krajach, które proces demokratyzacji wciąż przeżywają" - podkreśla eurodeputowany. Jak zauważa, Unia Europejska ma tu do odegrania swoją rolę. "Powinna wychodzić z pewną radą, powinna uwrażliwiać rządy tych krajów na to, że dla ich własnego dobra mają zadbać o prawa mniejszości. Taka postawa buduje zaufanie obywateli do tych rządów i toczącego się procesu politycznego. Myślę, że rola Unii Europejskiej jest tutaj nie do przecenienia. Chcielibyśmy, żeby nie tylko Unia, ale i dyplomacje państw członkowskich wykazywały się większą aktywnością w tej sprawie" - podkreśla Konrad Szymański.

Uczestniczący w brukselskim spotkaniu ks. Joe Vella Gauci, który w COMECE jest doradcą ds. stosunków międzynarodowych i wolności religijnej, podkreślił, że podstawą nowego porządku politycznego i społecznego w krajach ogarniętych Arabską Wiosną winny być wartości powszechne, stanowiące oparcie dla poszanowania ludzi i ich słusznych praw. Wskazał zarazem, że należy uwzględniać wymiar religijny, który jest kluczowy dla regulacji społecznych w wymiarze moralnym, jak i dla niektórych zachowań, opartych na wartościach nie tylko ludzkich, lecz także duchowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bruksela: chrześcijanie po Arabskiej Wiośnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.