Brygida Grysiak laureatką Nagrody Dziennikarskiej "Ślad"

Brygida Grysiak laureatką Nagrody Dziennikarskiej "Ślad"
(fot. youtube.com)
KAI / psd

Brygida Grysiak, dziennikarka TVN24 została tegoroczną laureatką Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. Biskupa Jana Chrapka. Nagrodę - statuetkę autorstwa Gustawa Zemły i 10 tys. zł - odebrała podczas gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Brygida Grysiak została nagrodzona za profesjonalizm i obiektywizm dziennikarski, trudny do zachowania w mediach komercyjnych i za odważne świadectwo chrześcijańskie w mediach, w twórczości pisarskiej i w przestrzeni społecznej.

DEON.PL POLECA
"Każdego dnia spotykam ludzi lepszych ode mnie a moje szczęście polega na tym, że mogę o nich opowiedzieć - mówiła laureatka odbierając nagrodę. Dodała, że "biskup Chrapek uczył jak żyć i się spierać bez nienawiści".

Kard. Kazimierz Nycz - honorowy Patron nagrody - podkreślił, że bp Chrapek chciał, żeby dziennikarstwo było fachowe obiektywne, kompetentne. "Zadaniem tej nagrody jest promowanie tego typu dziennikarstwa" - wskazywał hierarcha.

Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!".

"Ślad" jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Kapitule przewodniczy obecnie Ewa K. Czaczkowska, pierwsza laureatka tej Nagrody.

Laureatka tegorocznej nagrody jest reporterką TVN 24, autorką wielu materiałów m.in. o tematyce religijnej a także wywiadu-rzeki z sekretarzem Jana Pawła II ks. Mieczysławem Mokrzyckim pt. "Najbardziej lubił wtorki". Przeprowadziła też m.in. telewizyjny wywiad z jałmużnikiem papieskim abp Konradem Krajewskim.

Po raz pierwszy w historii nagrody, w trójce nominowanych znalazły się wyłącznie kobiety. Oprócz Brygidy Grysiak nominowane były także dr Milena Kindziuk, publicystka prasowa i telewizyjna oraz Anna Sosnowska, redaktor naczelna polskiej edycji portalu Aleteia.

Milena Kindziuk otrzymała nominację za bogaty dorobek publicystyczny, popularyzowanie wielkich postaci Kościoła katolickiego w Polsce i znakomitą intuicję dziennikarską, pozwalającą reagować na istotne wydarzenia oraz zjawiska religijne i społeczne.

Kindziuk jest uznaną publicystką wielu mediów, autorką wielu bestsellerowych książek, m.in. o ks. Jerzym Popiełuszce, prymasie Józefie Glempie i ks. Janie Twardowskim, konsultantką filmów dokumentalnych. Jest doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW.

Anna Sosnowska została nominowana za stworzenie w krótkim czasie "Aletei", jednego z najlepszych i najpopularniejszych portali katolickich i za udaną próbę znalezienia w publicystyce religijnej języka, który o sprawach wiary mówi mądrze i treściwie, a jednocześnie atrakcyjnie.

Sosnowska jest redaktorką naczelną polskiej wersji portalu Aleteia, który osiągnął wielki sukces na rynku mediów elektronicznych. Związana była z kanałem Religia.tv i miesięcznikiem "W drodze". Jest autorką wywiadu-rzeki z jezuitą o. Wojciechem Ziółkiem pt. " Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary".

"Ślad" jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Kapitule przewodniczy obecnie Ewa K. Czaczkowska.

Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!".

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody "Ślad" byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek i Alina Petrowa-Wasilewicz.

Patronat honorowy nad Nagrodą sprawuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Gala Nagrody "Ślad" 2015 odbędzie się 2 czerwca (piątek) o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19.

Patronat honorowy nad Nagrodą sprawują: Fundacja PKO Banku Polskiego, Poczta Polska i Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brygida Grysiak laureatką Nagrody Dziennikarskiej "Ślad"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.