Brytyjczycy przychylni pielgrzymce papieża

Radio Watykańskie / drr

Już 16 września rozpocznie się papieska wizyta w Wielkiej Brytanii. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych podróży apostolskich obecnego pontyfikatu – uważa watykański rzecznik prasowy.

- Oczekiwanie i zainteresowanie w brytyjskim społeczeństwie wzrastają, wychodząc daleko poza pewne hałaśliwe, zawsze jednak marginalne manifestacje sprzeciwu. Coraz lepiej bowiem dostrzega się, że wielki autorytet religijny i moralny Papieża będzie mógł wnieść ważny specyficzny wkład – spokojny, konstruktywny i pozytywny – dając orientację co do wielkich wyzwań dzisiejszego świata - powiedział ks. Federico Lombardi SJ.

DEON.PL POLECA

Również podczas spotkania z dziennikarzami 10 września w watykańskim biurze prasowym jego dyrektor zauważył, że wrogość wobec Papieża jest w Wielkiej Brytanii jest zupełnie mniejszościowa. - Do manifestacji dochodziło zawsze, również podczas innych podróży - przypomniał włoski jezuita. – Zapowiadają się one teraz w szerszym zakresie, gdyż w Zjednoczonym Królestwie jest więcej grup ateistycznych czy antypapieskich i to również jest cechą takiego pluralistycznego społeczeństwa jak brytyjskie. Jednak nagłośnienie ich w mediach nie odpowiada rzeczywistym odczuciom ludności, na co wskazują też wiarygodne sondaże, które mówią o znacznym zainteresowaniu wizytą Benedykta XVI.

Watykański rzecznik prasowy zrelatywizował też dyskutowany w Wielkiej Brytanii charakter tej podróży jako „wizyty stanu”. Nie będzie się ona w istotny sposób różnić od innych papieskich podróży. Ojciec Święty zobaczy się zaraz pierwszego dnia w Edynburgu z królową Elżbietą II, a potem w Londynie z premierem Davidem Cameronem i z szefową opozycji Harriet Harman. W londyńskiej Westminster Hall, gdzie był procesowany i skazany w 1535 r. na męczeńską śmierć św. Tomasz Morus, spotka się z przedstawicielami brytyjskich instytucji i społeczeństwa.

W nawiązaniu do dyskusji o kosztach podróży ks. Lombardi wyjaśnił, że Watykan nie narzucił opłat za bilety wstępu na spotkania z Papieżem. Brytyjski rząd i miejscowy Kościół katolicki zobowiązały się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, by pokryć konieczne wydatki. Benedykta XVI zaprosił poprzedni premier Gordon Brown i katoliccy biskupi. Wzięli więc na siebie odpowiedzialność za godne przyjęcie. Rzecznik Stolicy Apostolskiej stwierdził ponadto, że udział kobiet będących anglikańskimi duchownymi w planowanym na 17 września nabożeństwie ekumenicznym nie stwarza problemu.

Papież spotykał się już z luterańskimi biskupkami. Kwestią jest sama ważność anglikańskich święceń. Natomiast ze strony anglikanów nie budzi zastrzeżeń niedzielna, w dniu 19 września, beatyfikacja kard. Johna Henry’ego Newmana, konwertyty z anglikanizmu. Ks. Lombardi nie wykluczył też możliwości spotkania Ojca Świętego z ofiarami księży pedofili, jak to już miało miejsce podczas innych papieskich podróży. Podkreślił jednak, że wymaga to atmosfery dyskrecji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brytyjczycy przychylni pielgrzymce papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.