Brytyjskie miasto York po 823 latach doczekało się rabina. Została nim kobieta

Brytyjskie miasto York po 823 latach doczekało się rabina. Została nim kobieta
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Kobieta zaczęła sprawować funkcję rabina w położonym w północno-wschodniej Anglii mieście York; lokalna społeczność żydowska nie miała duchowego przewodnika od 823 lat – poinformował portal jewishnews.co.uk.

Nowy rabin po 823 latach

Elisheva Salamo została rabinem w mieście, w którym w 1190 r. doszło do największej masakry Żydów w historii Wielkiej Brytanii; zamordowano wówczas 150 osób. Salamo przyjechała tam z Kalifornii. Przez kilkadziesiąt lat posługiwała w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i RPA. Obejmie ona stanowisko w niepełnym wymiarze godzin w York Liberal Jewish Community, założonym w 2014 rabinacie liczącym około 100 członków.

DEON.PL POLECA
- Pomaganie w odbudowie tego, co kiedyś było jedną z najbardziej tętniących życiem społeczności żydowskich w Anglii, jest zaszczytem i przywileje" - powiedziała Elisheva Salamo.

Antysemityzm w brytyjskich miastach

York nie jest jedynym brytyjskim miastem naznaczonym średniowieczną historią antysemityzmu, w którym przywracane jest życie społeczności żydowskiej - napisał portal. Centrum spuścizny żydowskiej może stać się w najbliższym czasie położone we wschodniej części Anglii miasto Norwich. Pierwszy głośny przypadek antysemickich pogromów miał tam miejsce w 1144 r. - napisał portal.

DEON.PL POLECA

Norwich jest miastem z największym odsetkiem ludzi deklarujących ateizm w całej Wielkiej Brytanii. Według spisu z 2011 roku w mieście zamieszkanym przez ok. 130 tys. osób 42,5 proc. zadeklarowało niewyznawanie żadnej religii. 783 mieszkańców Norwich uważało się natomiast za Rycerzy Jedi.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nie ma bliższych sobie religii i nie ma trudniejszej historii.

Najnowsza książka abp. Grzegorza Rysia, historyka mediewisty, to niezwykła próba ukazania stosunku chrześcijan do Żydów w starożytności i wiekach średnich, zatem w okresie budowania tożsamości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brytyjskie miasto York po 823 latach doczekało się rabina. Została nim kobieta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.