Żydówka, karmelitanka, męczennica Auschwitz – św. Edyta Stein

Żydówka, karmelitanka, męczennica Auschwitz – św. Edyta Stein
Św. Edyta Stein i św. Maksymilian Maria Kolbe - Anne-Madeleine Plum, CC BY-SA 3.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Edyta Stein przyszła na świat w pobożnej rodzinie żydowskiej. Gdy miała kilkanaście lat straciła wiarę i uważała się za ateistkę. Szukała prawdy. Po lekturze autobiografii św. Teresy z Avili nawróciła się i przeszła na katolicyzm. Została karmelitanką. Zginęła w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz–Birkenau. Kościół wspomina 9 sierpnia w liturgii św. Edytę Stein, w zakonie Teresę Benedyktę od Krzyża, karmelitankę.

Zafascynowała się filozofią. Studiowała u najlepszych profesorów jej epoki. Nie przyjmowała niczego, zanim sama tego wpierw gruntownie nie zbadała. Dla niej w tamtym czasie „poszukiwanie prawdy było jej jedyną modlitwą”. I to poszukiwanie zostało zaspokojone. Przeżyła raptowne nawrócenie na katolicyzm po całonocnej lekturze autobiografii św. Teresy z Avila. Na chrzcie przyjęła na jej cześć imię Teresa. Jako katoliczka bardziej doceniała swoje pochodzenie.

Imiona świętych - Edyta

Urodziła się 12 października 1891 roku w niemieckim wówczas Wrocławiu. Była jedenastym dzieckiem w rodzinie. Jej rodzice, Zygmunt i Augusta, byli pobożnymi Żydami. Ojciec zmarł, gdy Edyta miała 2 lata. Rodzinne przedsiębiorstwo przejęła wtedy zaradna matka.

Edyta była bardzo inteligentna. Miała świetne wyniki w szkole. W 1911 roku celująco zdała maturę. Miała bardzo religijną rodzinę, ale młoda Edyta, już w wieku kilkunastu lat, uważała się za ateistkę. Rozpoczęła studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiowała filozofię oraz także germanistykę, historię i psychologię. Po dwóch latach wyjechała do Getyngi. Tam chciała napisać doktorat z filozofii, kierunkiem prof. Husserla.

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci

Kiedy wybuchła I wojna światowa, musiała przerwać studia. Została pielęgniarką. Po pół roku wróciła do Wrocławia i podjęła pracę nauczycielki w gimnazjum. W 1916 udała się do Fryburga. Została asystentką prof. Husserla. Swój doktorat dokończyła w roku 1917.

Tam też zetknęła się z chrześcijaństwem i powoli rozpoczął się proces przemiany. Punktem zwrotnym jej życia okazały się odwiedziny w domu przyjaciół. Pewnego razu – jak Edyta wspomina w swojej autobiografii – z domowej biblioteczki wyjęła zupełnie przypadkowo sporej objętości książkę. „Nosiła tytuł: Życie św. Teresy z Avili spisane przez nią samą. Zaczęłam czytać, zachwyciłam się natychmiast i nie przerwałam lektury aż do jej ukończenia. Gdy zamknęłam książkę, powiedziałam sobie: To jest prawda”. Niedługo po tym wydarzeniu, 1 stycznia 1922 roku została ochrzczona w Kościele katolickim i przyjęła imię Teresa. Wtedy też przystąpiła do I Komunii świętej. Rok później przyjęła Sakrament Bierzmowania.

Edyta Stein (ok. roku 1938-39) - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsEdyta Stein (ok. roku 1938-39) - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsW rozwoju wiary pomagały jej siostry dominikanki z klasztoru we Wrocławiu. Edyta uczyła w jednym z wrocławskich liceów i pracowała naukowo. Od 1923 roku, przez osiem lat, wykładała w seminarium nauczycielskim w Spirze, a potem krótko w Monasterze.

Studiowała dzieła św. Tomasza z Akwinu. Niektóre z nich tłumaczyła. Miała wykłady, wygłaszała odczyty i konferencje. Prowadziła kursy szkoleniowe, publikowała artykuły i miała pogadanki w radio.

Modlitwa oddania się Duchowi Świętemu

14 października 1933 roku wstąpiła do Karmelu w Kolonii. Przyjęła imię Benedykta od Krzyża. Rozpoczęła pisanie dzieła teologicznego Wiedza krzyża, ale nie zdołała go ukończyć.

Niemcy opanowane już były przez narodowy socjalizm. Żydowskie pochodzenie Benedykty było zagrożeniem dla sióstr, więc przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. 2 sierpnia 1942 roku została jednak aresztowana przez gestapo. Miejscem internowania był Westerbork. Następnie została przewieziona do obozu w Auschwitz. Tam została zamęczona w komorze gazowej i spalona w obozowym krematorium.

Kto świętuje imieniny 9 sierpnia? - sprawdź

 

Jan Paweł II beatyfikował ją i kanonizował w roku 1998. On też 1 października następnego roku – razem ze św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny – ogłosił św. Edytę Stein patronką Europy.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Przybylski
Św. Edyta Stein w swoim życiu i działalności naukowej nieustannie stykała się z problematyką wychowania. Od strony praktycznej zagadnieniem tym zajmowała się jako nauczycielka, a jako docent w Instytucie Pedagogiki Naukowej w Münster poświęciła dużo...

Skomentuj artykuł

Żydówka, karmelitanka, męczennica Auschwitz – św. Edyta Stein
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.