Edyta Stein urzeczywistniła krzyż w swoim życiu

Edyta Stein urzeczywistniła krzyż w swoim życiu
(fot. Liturgista / CC BY-SA 3.0)
KAI / kn

"Spraw Boże, by za wstawiennictwem św. Benedykty od Krzyża, wszyscy ludzie uznali Chrystusie Zbawiciela" - modlił się bp Roman Pindel, który 9 sierpnia przewodniczył uroczystej Mszy św. w oświęcimskim Karmelu z okazji 72. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża i jej liturgicznego wspomnienia. Hierarcha podkreślił, że całe życie Edyty Stein było drogą do prawdziwego urzeczywistnienia krzyża Chrystusowego.

Wraz z biskupem bielsko-żywieckim liturgię celebrowali księża diecezjalni oraz salezjanie, karmelici i franciszkanie. W klasztornej kaplicy z kapłanami modlili się przedstawiciele świeckiego zakonu karmelitów bosych z Czernej, Pszczyny i Chrzanowa, a także siostry szarytki.

W homilii biskup mówił o znaczeniu krzyża w życiu Edyty Stein. Przypomniał, że zanim wybrała swe imię zakonne, motyw krzyża wielokrotnie pojawiał się już w rozmyślaniach i refleksji uczennicy Edmunda Husserla.

Kaznodzieja zwracał uwagę na wymowny fakt, że Edyta Stein urodziła się w żydowskie święto Jom Kippur i nawet, gdy w pewnym momencie swego życia przestała wierzyć w Boga, pościła tego dnia i pamiętała o pokucie związanej z żydowskim Dniem Pojednania.

"Kiedy zbliża się świadomie do Chrystusa i przyjmuje wiarę w Niego - chrzest, zanim jeszcze wstąpi do Karmelu, przeżywa Wielki Tydzień w klasztorze, medytując nad krzyżem, nad męką i ofiarą Jezusa Chrystusa. Odkrywa wtedy wezwanie do tego, by w swoim życiu urzeczywistnić krzyż, by się przyłączyć do krzyża Jezusa Chrystusa" - podkreślał bp Pindel.

DEON.PL POLECA

Kaznodzieja podkreślił, że dalsze lata pogłębiają niezwykłą więź Edyty Stein z krzyżem. Karmelitanka odkrywa "zbawczą moc krzyża, jakiej udziela on tym, którzy go niosą" i zaczyna rozumieć, podobnie jak św. Paweł, że "nie ma większej chluby niż krzyż Pana". Jak zaznaczał hierarcha, przekonanie św. Teresy Benedykty, że ‘wiedzę krzyża’ można zdobyć tylko wtedy, gdy samemu doświadczyło się krzyża, prowadzi ją do akceptacji ofiary męczeńskiej.

Przywołując słowa kolekty z liturgii, biskup modlił się, by za wstawiennictwem św. Benedykty od Krzyża wszyscy uznali w Chrystusie zbawiciela. "Módlmy się w czasie tej Eucharystii, by wszyscy uznali w Chrystusie Zbawiciela, niezależnie tego, czy są ludźmi niewierzącymi, wątpiącymi, odchodzącymi od wiary, czy jeszcze Boga nie poznali" - mówił.

Wraz z biskupem przy ołtarzu modlili się m. in.: wicedziekan dekanatu oświęcimskiego ks. Józef Niedźwiedzki, wikariusz prowincjalny krakowskiej prowincji karmelitów bosych o. Łukasz Kasperek OCD, ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, proboszcz salezjańskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego Oświęcimiu ks. Tadeusz Horwat SDB, ks. Marek Głuch SDB z Lublina, gwardian franciszkańskiego klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber OFMConv., oraz karmelici bosi z klasztoru w Czernej.

Edith Stein urodziła się 12 października 1891 roku w zamożnej rodzinie żydowskiej na wrocławskim Ołbinie, przy dzisiejszej ulicy Dubois. Była najmłodszym z jedenaściorga dzieci wrocławskiego handlarza drzewem, Zygfryda. Po śmierci ojca dom prowadziła matka, Augusta. W 14. roku życia Edyta zadeklarowała, że jest ateistką. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim germanistykę i historię. Od 1912 r. studiowała w Getyndze pod kierunkiem słynnego fenomenologa Edmunda Husserla. Obroniła u niego rozprawę doktorską "O zagadnieniu wczucia".

Dzięki spotkaniu z niemieckim filozofem, Maxem Schelerem, zaczęła się interesować katolicyzmem, Szereg kolejnych doświadczeń, w tym śmierć znajomego Adolfa Reinacha, sprawiły, że Stein przeżyła nawrócenie. Prawdziwą inspirację stanowiła też lektura autobiografii św. Teresy z Awili.

1 stycznia 1922 r. przyjęła chrzest w Kościele katolickim. 14 października 1933 r. wstąpiła do Karmelu w Kolonii i przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża Jako karmelitanka bosa napisała pracę poświęconą św. Janowi od Krzyża "Wiedza Krzyża".

W obliczu narastających prześladowań Żydów na przełomie 1938 i 1939 roku została przeniesiona do Holandii. W 1942 r. podczas masowego aresztowania holenderskich Żydów nie ominięty został także klasztor sióstr karmelitanek w Echt. Edyta Stein została aresztowana. Miała wtedy powiedzieć swojej siostrze, Róży: "Chodź, idziemy cierpieć za swój lud". Prawdopodobnie 9 sierpnia została zagazowana w Auschwitz. Jej ciało zostało spalone.

Jan Paweł II ogłosił Edytę Stein błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec 1 maja 1987 r. w Kolonii, a świętą - 11 października 1998 r. w Rzymie. Rok później ogłosił ją współpatronką Europy. W Lublińcu, który był jej ukochanym miastem, znajduje się Muzeum św. Edyty Stein oraz kościół pod jej wezwaniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Edyta Stein urzeczywistniła krzyż w swoim życiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.