Burundi: Kościół apeluje o pokój

Radio Watykańskie

Kościół w Burundi podejmuje desperackie próby ocalenia młodej i kruchej demokracji w tym środkowoafrykańskim kraju. Wieloletnia wojna domowa zakończyła się tam dopiero w ubiegłym roku. Tymczasem w tych dniach na burundyjskich ulicach znowu słychać odgłosy wybuchów. Płoną też lokale partii politycznych. W ubiegły weekend rannych zostało 21 osób. Zarzewiem konfliktu okazały się niedawne wybory administracyjne. Zakończyły się one wygraną partii rządzącej. Opozycja ogłosiła, że wyniki zostały sfałszowane i postanowiła zbojkotować najbliższe wybory parlamentarne i prezydenckie. W związku z narastającym kryzysem, mediacji między stronami konfliktu podjął się Kościół katolicki.

Wczoraj po Mszach św. w kościołach całej Republiki Burundi odczytano komunikat konferencji episkopatu, w którym wyrażono zadowolenie z dużej frekwencji wyborczej i z pokojowego klimatu, w jakim odbywało się głosowanie. Biskupi stwierdzili również, że na podstawie informacji pochodzących od kościelnych obserwatorów wyborczych nie widzą powodów do ponownego przeprowadzenia głosowania. Wezwali do dialogu między partiami i rozwiązania niektórych zaistniałych nieprawidłowości wyborczych na drodze prawa unikając tym samym samosądów i zapobiegając nasilającej się w stolicy kraju przemocy.

Wzywając do wyciągnięcia wniosków z przeszłości, czyli z długoletniej wojny domowej, która spustoszyła kraj biskupi wezwali do zaprzestania ataków mających na celu destabilizację procesu wyborczego poprzez oszustwa, kłamstwa, zastraszanie, określając takie działania mianem zdrady kraju i grzechu przeciwko Bogu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Burundi: Kościół apeluje o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.