"By uczestnictwo w liturgii było świadome"

Nie przez przypadek pierwszym dokumentem drugiego soboru watykańskiego jest Konstytucja o liturgii świętej "Sacrosanctum Consilium". Nie są tylko poezją jej słynne słowa: "Liturgia jednak jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc" (KL 10). Nie jest też zbiegiem okoliczności, że papież Benedykt XVI, wybitny teolog, właśnie na liturgię kładł tak wielki nacisk.

Dobiega końca Akademia Soborowa, pierwsza inicjatywa Instytutu Tertio Millennio na 50 rocznicę rozpoczęcia ostatniego soboru powszechnego Kościoła. Naturalnym jej następstwem jest realizowanie postulatów Vaticanum II. Zaczynamy od samego początku. Chcemy przybliżyć liturgię, pokazać ją od stron, z których przyglądają się jej zazwyczaj tylko specjaliści i fascynaci.

Stawiamy sobie za cel, by uczestnictwo w liturgii było świadome, czynne, pełne i owocne. Nie chcemy przy tym powracać do błędów popełnianych tuż po soborze, o których tak dużo pisał kard. Józef Ratzinger, a przypomniał podczas swojej ostatniej przemowy do rzymskiego kleru jako papież Benedykt XVI - nie chcemy mylić uczestnictwa czynnego z aktywizmem, pełnego i owocnego z dobrym samopoczuciem, czy świadomego z banalizacją.

DEON.PL POLECA

W związku z tym zapraszamy na siedem spotkań.

Na pierwszym poznamy naukę Kościoła o Eucharystii i dowiemy się, czy i do czego doktrynie potrzebne są ryty liturgiczne. Następnie zobaczymy, jak na liturgię patrzy religioznawca - dowiemy się o teoriach i dziejach rytuału, o tym jaki związek mają one z liturgią katolicką i czy ta im się wymyka, poznamy różnicę między znakiem a symbolem, zobaczymy gdzie to wszystko można znaleźć na Mszach świętych. Kolejne dwa spotkania będą miały wymiar ekumeniczny, w duchu drugiego soboru watykańskiego. Nasi goście, proboszczowie parafii prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej, opowiedzą nam o ich tradycjach liturgicznym, ich podejściu do Eucharystii, oraz o tym, jak patrzą na posoborową reformę liturgiczną w Kościele rzymskokatolickim.

Na ostatnim spotkaniu przybliżone zostaną historia i zasady rozwoju liturgii, od samego początku aż do dnia dzisiejszego. Dowiemy się więcej o tym, jak reformę liturgii widzieli ojcowie drugiego soboru watykańskiego, oraz o samej posoborowej reformie i statusie Mszy przedsoborowej.

Podsumowanie seminarium stanowić będzie panel dyskusyjny na temat "Liturgia rzymska po Vaticanum II". Profesor KULu, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i kapłan celebrujący liturgię wyłącznie w formie znanej przed ostatnim soborem, rozmawiać będą o powstaniu Mszału Pawła VI, wprowadzaniu posoborowych reform w życie, sukcesach, porażkach, zagrożeniach i nadziejach związanych z reformami liturgicznymi.

Dokładny program oraz sylwetki naszych gości znaleźć można na stronie naszego wydarzenia: liturgia.tertio.pl

Do uczestnictwa w seminarium zaproszeni są wszyscy zainteresowani poruszanymi kwestiami i chcący pogłębić swoją świadomość liturgiczną. Zapraszamy do wypełnienia formularza rekrutacyjnego. Liczba miejsc ograniczona. Rekrutacja trwa od 17 do 30 kwietnia.

Spotkania seminarium odbywać się będą we wtorki od 7 maja do 4 czerwca o 18:30.

Formularz rekrutacyjny: liturgia.tertio.pl

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/147987392039498

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"By uczestnictwo w liturgii było świadome"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.