Bydgoszcz: dyskusja o posłudze w więzieniach

Bydgoszcz: dyskusja o posłudze w więzieniach
(fot. Funky64 (www.lucarossato.com) / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / mh

Przedstawiciele europejskich prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego m.in. z Belgii, Irlandii, Holandii Niemiec i Francji obradują w Bydgoszczy w ramach zakonnej Komisji Iustitia et Pax. Uczestnicy zgłębiają zagadnienia związane z uzależnieniami od narkotyków i alkoholu oraz posługą kapelana więziennego.

Duchacka komisja powstała na wzór Papieskiej Rady Iustitia et Pax, która jest jedną z dykasterii kurii rzymskiej. Zajmuje się ona nauczaniem Kościoła w sprawach społecznych, promowaniem pokoju i sprawiedliwości. - Sama komisja zajmuje się niesieniem pomocy tym, którzy jej potrzebują. Nie jest to działanie o charakterze miłosierdzia, ale mające zapobiec ewentualnym nieszczęściom, biedzie, głodowi i temu wszystkiemu, co może spowodować ludzką nędzę. To działanie jest uprzedzające, zapobiegające - powiedział przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego o. Andrzej Wichowski CSSp.

Za spotkania komisji w Europie jest odpowiedzialna Doris Köhncke. Jest to osoba świecka pochodząca z Niemiec, wspópracowniczka Zgromadzenia Ducha Świętego. - Na koniec każdego spotkania podejmujemy decyzję, gdzie spotkamy się w przyszłym roku. Podejmujemy również decyzję o temacie, chcąc się do niego dobrze przygotować. Dlaczego rozmawiamy o uzależnieniach, alkoholizmie, więziennictwie? Ponieważ wiemy, że Polska ma w tym wielkie doświadczenie. Chcemy usłyszeć niejako raport, co się w tym względzie dzieje i zastanowić, jak możemy jako komisja pomóc. Jesteśmy bardziej nastawieni na słuchanie. Potem porównujemy to z sytuacją w innych krajach i szukamy recepty, aby było lepiej - powiedziała.

DEON.PL POLECA

Pochodzący z Nigerii o. Marcel Uzoigwe CSSp, który pracuje w Holandii zwrócił uwagę na kryzys ekonomiczny, w efekcie którego rośnie liczba bezdomnych, porzuconych czy wykorzystywanych. - W Holandii mamy coraz więcej bezrobotnych. Człowiek nie ma środków do życia i łatwo wchodzi w konflikt z prawem. To także rodzi uzależnienia od alkoholu, narkotyków. Zakonnik poinformował, że prowadzone przez duchaczy Centrum oferuje pomoc specjalistów - dodał kapłan.

Diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Trzeźwości o. Marek Karczewski CSSp, który jest również członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwrócił uwagę na problem współuzależnienia, który dotyka całe rodziny. - Często są to rodziny patologiczne, gdzie jest stosowana przemoc nie tylko fizyczna, ale psychiczna. Niesienie pomocy tym ludziom czy motywowanie ich do podjęcia terapii, może przynosić efekty. Alkoholizm pojawia się coraz częściej u ludzi młodych. Wielu bez kontroli popada w uzależnienie nie tylko od alkoholu, ale narkotyków czy leków - zauważył.

Spotkania duchackiej Komisji Iustitia et Pax zakończą się niedzielę 6 października. Uczestnicy europejskich prowincji wezmą udział w dziesięciu sesjach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bydgoszcz: dyskusja o posłudze w więzieniach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.