Ks. Tykfer: byłbym skłonny pochować abpa Paetza w katedrze

Ks. Tykfer: byłbym skłonny pochować abpa Paetza w katedrze
(fot. Stiopa [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] / youtube/ Przewodnik Katolicki)
4 miesiące temu
ks. Mirosław Tykfer / "Przewodnik Katolicki" / df

"Pewnie nie upierałbym się, wiedząc, że tak wiele osób takiej decyzji nie potrafi zrozumieć, a nawet się nią gorszy" - pisze redaktor naczelny "Przewodnika Katolickiego".

"Arcybiskup Juliusz Paetz udzielił mi święceń kapłańskich" - zaczyna swój tekst redaktor naczelny "Przewodnika Katolickiego" ks. Mirosław Tykfer. Przypomina sytuację po ujawnieniu zarzutów molestowania arcybiskupa. "Wiele osób pytało mnie, jak się z tym czuję" - opisuje i dodaje, że nigdy nie miało dla niego znaczenia, że święceń udzielił mu człowiek grzeszny. Przyczynę takiego spojrzenia widzi w swoim głębokim przekonaniu, że "Kościół należy do Chrystusa, nie do nas, duchownych" oraz że moc sakramentu nie jest związana z moralną kondycją człowieka.

Mam jednak głębokie przekonanie, że katedra to nie mauzoleum, ale kościół. Kościół, w którym oddaje się chwałę Bogu, a nie ludziom. A w tym konkretnym kościele przysługuje miejsce biskupowi.

"Nie mam zamiaru dzisiaj abp. Juliusza w jakikolwiek sposób usprawiedliwiać" - zaznacza naczelny poznańskiego czasopisma i wskazuje na słowa obecnego metropolity, abpa Gądeckiego i jego przypomnienie działań Stolicy Apostolskiej w celu odsunięcia abpa Paetza od urzędu oraz od publicznych wystąpień. Ks. Tykfer podkreśla, że nie chce umniejszać winy zmarłego hierarchy, apeluje jednak, by - mimo wszystko - jak pisze, "w człowieku widzieć po prostu człowieka".

Pisze również, że byłby skłonny pochować abpa Paetza w katedrze poznańskiej. "Pewnie nie upierałbym się, wiedząc, że tak wiele osób takiej decyzji nie potrafi zrozumieć, a nawet się nią gorszy. Mam jednak głębokie przekonanie, że katedra to nie mauzoleum, ale kościół. Kościół, w którym oddaje się chwałę Bogu, a nie ludziom. A w tym konkretnym kościele przysługuje miejsce biskupowi. Nie jest nagrodą, że tam mógłby być pochowany. W przypadku abp. Paetza nie byłaby to żadna forma jego rehabilitacji" - zaznacza. Zauważa "skandaliczność" takiej decyzji; w praktyce pokazałaby ona, że Kościół nie segreguje ludzi na lepszych i gorszych, i "nie chowa gorszych pod płotem".

Przeczytaj cały wpis ks. Mirosława Tykfera >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Tykfer: byłbym skłonny pochować abpa Paetza w katedrze
Komentarze (1)
RG
~Rysiek Gryczak
1 grudnia 2019, 15:10
Może jednak warto by zachować podział na ludzi godnie sprawujących powierzone im funkje i urzędy oraz na takich , którzy nie sprawują ich godnie?

Skomentuj artykuł

Ks. Tykfer: byłbym skłonny pochować abpa Paetza w katedrze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.