Były komisarz UE organizatorem wizyty papieża
Rząd Wielkiej Brytanii wyznaczył wysokiej rangi organizatora wrześniowej wizyty papieża Benedykta XVI. Jak poinformował w sobotnim wydaniu „Daily Telegraph”, w planowaniu wizyty z biurem rządowym oraz Kościołem katolickim będzie współpracował były gubernator w Hongkongu i komisarz Unii Europejskiej Chris Patten.
Gazeta zacytowała opinię jednego z przedstawicieli Kościoła, że ten doświadczony dyplomata, a zarazem katolik jest „lubiany przez wszystkie strony” i „może pełnić rolę pomostu między państwem i Kościołem katolickim”. Patten jest obecnie kanclerzem Uniwersytetu w Oxfordzie.
Nominacja wysokiej rangi katolickiego dyplomaty jest reakcją na skandal, który w kwietniu br. – a więc jeszcze za poprzedniego rządu – doprowadził do poważnego konfliktu między Kościołem a ministerstwem spraw zagranicznych. Powodem stała się obraźliwa notatka dotycząca Benedykta XVI, a jej autorem był organizator papieskiej wizyty ze strony brytyjskiego MSZ Anjoum Noorani. Na skutek skandalu, jaki ta notatka wywołała, Noorani został zwolniony z zajmowanego stanowiska.
Jak ostatnio poinformowano, niektóre z punktów programu papieskiej wizyty będą przygotowane z mniejszym rozmachem niż planowano, o ile Kościół katolicki nie wpłaci swojej części ogólnych kosztów tej wizyty, a mianowicie 14 milionów funtów (17 mln. euro). Ograniczenia dotknęłyby również beatyfikacji kard. Johna Henry’ego Newmanna (1801-1890). Na uroczystość beatyfikacji na lotnisku Coventry ma przybyć ok. 200 tys. pielgrzymów. Obecnie rozważane jest jako alternatywa mniejsze nabożeństwo w seminarium duchownym w Birmingham z udziałem tylko 10 tysięcy osób. Nie została jeszcze ostatecznie podjęta decyzja w sprawie czuwania modlitewnego w londyńskim Hyde Parku.
W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii, wezwał swoją, liczącą pięć milionów członków wspólnotę do kolekty i ofiar na rzecz papieskiej wizyty. Benedykt XVI ma odwiedzić Wielką Brytanię w dniach 16-19 września br. Ponieważ Ojciec Święty przybędzie również jako gość państwa, część kosztów związaną z tym aspektem papieskiej wizyty pokryje rząd brytyjski. Kościół katolicki musi natomiast pokryć znaczną część kosztów trzech wielkich spotkań religijnych w Szkocji, Londynie i West Midland.
Skomentuj artykuł