Caritas Brazylia o problemach uchodźców z Wenezueli

Uchodźcy wenezuelscy na granicy kolumbijskiej (fot. Policía Nacional de los colombianos [CC BY-SA 2.0] via Wikimedia Commons)
KAI / kw

Codziennie granicę brazylijsko-wenezuelską przekracza średnio ok. 200 Wenezuelczyków, uciekając przed biedą i przemocą we własnym kraju.

Poinformowali o tym przedstawiciele Caritas Brazylii Stałą Radę Biskupią swego kraju podczas krajowej konferencji episkopatu Brazylii, która obradowała w stolicy kraju - Brasilii w dniach 30-31 maja.

Według brazylijskiej Misyjnej Rady Tubylczej wśród ok. 30 tys. imigrantów wenezuelskich, przebywających w tym kraju, 2 tysiące to Indianie wenezuelscy grupy etnicznej Warao. Konferencja biskupia podała, że prefektura Manaus ogłosiła stan pogotowia społecznego z powodu wielkiego napływu migrantów z tego plemienia. W Boa Vista utworzono Ośrodek ds. Imigrantów, zajmujący się obecnie ok. 400 osobami bez stałego miejsca pobytu.

DEON.PL POLECA

Dyrektor wykonawczy Caritas Brazylii Luiz Cláudio Mandela oświadczył, że Wenezuelczycy doświadczają różnych uprzedzeń i żyją w większości jako zamiatacze ulic i żebracy. A ci, którzy próbują uregulować swój status, często muszą stawiać czoła także takim problemom jak opieszałość rządu brazylijskiego.

Wenezuela: wstrząsający list uczennicy jezuickiej szkoły >>

Przedstawiciele Caritas i Kościoła w tym kraju współpracują z władzami centralnymi i miejscowymi, aby znaleźć jakieś rozwiązanie problemu uchodźców. Biskupi polecili Caritas przygotować odpowiednie materiały, aby uwrażliwić społeczeństwo i prosić o solidarność z tą grupą ludzi. Zapowiedziano też opracowanie orędzia z wyrazami wsparcia i solidarności z episkopatem Wenezueli.

Rząd największego państwa Ameryki Łacińskiej ogłosił, że liczba próśb o azyl od uchodźców zza północno-zachodniej granicy w ciągu pierwszych 4 miesięcy br. już obecnie prawie zrównała się z podobnymi danymi za cały ubiegły rok. Do 30 kwietnia br. wpłynęło 3181 takich podań, podczas gdy w 2016 było ich 3375. W dodatku w ub.roku liczba starających się o azyl Wenezuelczyków wzrosła o 30 proc. w porównaniu z wcześniejszymi latami, przewyższając pod tym względem Syryjczyków, którzy w ostatnich dwóch latach stanowili większość proszących o schronienie w Brazylii.

Protest opozycji w stolicy Wenezueli, Caracas

(fot. PAP/EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA)

Do liczb powyższych należy dodać Wenezuelczyków, przekraczających granicę z Brazylią na krótszy okres, aby kupić tam żywność, lekarstwa lub uzyskać pomoc lekarską. W pierwszym kwartale br. takich jednodniowych zwykle "turystów" było ok. 575 tysięcy, podczas gdy w całym roku 2016 liczba ta wynosiła ok. 974 tys. W związku z tym władze stanu Roraina, który graniczy z Wenezuelą, musiały powołać specjalną jednostkę zbrojną do zajmowania się wyłącznie prośbami o azyl ze strony obywateli sąsiedniego państwa i starającymi się o pomoc od rządu federalnego.

Tymczasem w samej Wenezueli trwają manifestacje przeciw rządowi Nicolasa Maduro. 30 maja w Caracas na jednym z placów studenci uniwersyteccy protestowali przeciw zabiciu i nielegalnemu różnych demonstrantów. Doszło do starć z policją i gwardią narodową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Brazylia o problemach uchodźców z Wenezueli
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.