Caritas Brazylia o problemach uchodźców z Wenezueli

Caritas Brazylia o problemach uchodźców z Wenezueli
Uchodźcy wenezuelscy na granicy kolumbijskiej (fot. Policía Nacional de los colombianos [CC BY-SA 2.0] via Wikimedia Commons)
KAI / kw

Codziennie granicę brazylijsko-wenezuelską przekracza średnio ok. 200 Wenezuelczyków, uciekając przed biedą i przemocą we własnym kraju.

Poinformowali o tym przedstawiciele Caritas Brazylii Stałą Radę Biskupią swego kraju podczas krajowej konferencji episkopatu Brazylii, która obradowała w stolicy kraju - Brasilii w dniach 30-31 maja.

Według brazylijskiej Misyjnej Rady Tubylczej wśród ok. 30 tys. imigrantów wenezuelskich, przebywających w tym kraju, 2 tysiące to Indianie wenezuelscy grupy etnicznej Warao. Konferencja biskupia podała, że prefektura Manaus ogłosiła stan pogotowia społecznego z powodu wielkiego napływu migrantów z tego plemienia. W Boa Vista utworzono Ośrodek ds. Imigrantów, zajmujący się obecnie ok. 400 osobami bez stałego miejsca pobytu.

Dyrektor wykonawczy Caritas Brazylii Luiz Cláudio Mandela oświadczył, że Wenezuelczycy doświadczają różnych uprzedzeń i żyją w większości jako zamiatacze ulic i żebracy. A ci, którzy próbują uregulować swój status, często muszą stawiać czoła także takim problemom jak opieszałość rządu brazylijskiego.

Wenezuela: wstrząsający list uczennicy jezuickiej szkoły >>

DEON.PL POLECA

 

Przedstawiciele Caritas i Kościoła w tym kraju współpracują z władzami centralnymi i miejscowymi, aby znaleźć jakieś rozwiązanie problemu uchodźców. Biskupi polecili Caritas przygotować odpowiednie materiały, aby uwrażliwić społeczeństwo i prosić o solidarność z tą grupą ludzi. Zapowiedziano też opracowanie orędzia z wyrazami wsparcia i solidarności z episkopatem Wenezueli.

Rząd największego państwa Ameryki Łacińskiej ogłosił, że liczba próśb o azyl od uchodźców zza północno-zachodniej granicy w ciągu pierwszych 4 miesięcy br. już obecnie prawie zrównała się z podobnymi danymi za cały ubiegły rok. Do 30 kwietnia br. wpłynęło 3181 takich podań, podczas gdy w 2016 było ich 3375. W dodatku w ub.roku liczba starających się o azyl Wenezuelczyków wzrosła o 30 proc. w porównaniu z wcześniejszymi latami, przewyższając pod tym względem Syryjczyków, którzy w ostatnich dwóch latach stanowili większość proszących o schronienie w Brazylii.

Caritas Brazylia o problemach uchodźców z Wenezueli - zdjęcie w treści artykułu

Protest opozycji w stolicy Wenezueli, Caracas

(fot. PAP/EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA)

Do liczb powyższych należy dodać Wenezuelczyków, przekraczających granicę z Brazylią na krótszy okres, aby kupić tam żywność, lekarstwa lub uzyskać pomoc lekarską. W pierwszym kwartale br. takich jednodniowych zwykle "turystów" było ok. 575 tysięcy, podczas gdy w całym roku 2016 liczba ta wynosiła ok. 974 tys. W związku z tym władze stanu Roraina, który graniczy z Wenezuelą, musiały powołać specjalną jednostkę zbrojną do zajmowania się wyłącznie prośbami o azyl ze strony obywateli sąsiedniego państwa i starającymi się o pomoc od rządu federalnego.

Tymczasem w samej Wenezueli trwają manifestacje przeciw rządowi Nicolasa Maduro. 30 maja w Caracas na jednym z placów studenci uniwersyteccy protestowali przeciw zabiciu i nielegalnemu różnych demonstrantów. Doszło do starć z policją i gwardią narodową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Brazylia o problemach uchodźców z Wenezueli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.