Nowy dyrektor Caritas Polska: będę realizował pogram Episkopatu i Franciszka

Nowy dyrektor Caritas Polska: będę realizował pogram Episkopatu i Franciszka
(fot. youtube.com/kai)
KAI / sz

Moim programem jest program Episkopatu i program papieża Franciszka - zadeklarował w rozmowie z KAI ks. Marcin Iżycki, wybrany dziś na nowego dyrektora Caritas Polska. Podkreślił, że chce kontynuować dotychczasowe dzieła pomocy i zaprosił do współpracy wszystkich, którzy chcą pomagać bliźniemu.

Wyboru 44-letniegi księdza z diecezji warszawsko-praskiej dokonali biskupi na zebraniu plenarnym w Zakopanem.

DEON.PL POLECA
Ks. Iżycki powiedział KAI tuż po wyborze, że będzie chciał kontynuować wszystkie dzieła, realizowane w minionych latach przez kolejnych dyrektorów Caritas Polska. Wymienił tu "Wigilijne Dzieło Pomocy dzieciom", "Tornister pełen uśmiechu" czy "Skrzydła". Dodał, że Caritas Polska to organizacja, która pomaga przede wszystkim potrzebującym w kraju. Zapowiedział też, kontynuację pomocy dla Polakom, którzy mieszkają w innych krajach.

Nowy dyrektor Caritas Polska wskazał też na problem uchodźców i imigrantów zaznaczając, że będzie on z pewnością narastał. Zadeklarował współpracę z polską sekcją Pomocy Kościołowi w Potrzebie, kierowaną przez ks. prof. Waldemara Cisło oraz wszystkimi organizacjami i instytucjami, które zajmują się problemem uchodźców.

Ks. Iżycki przypomniał też, że przed laty organizował Dzieło Pomocy "Ad gentes" - instytucję, która także zajmuje się pomocą charytatywną, choć nie na taką skalę jak Caritas Polska. Praca ta wiązała się z wizytami w najbiedniejszych krajach świata. - Wiem, że najlepszą pomocą, jaką można nieść, jest pomoc ludziom w miejscu ich zamieszkania - podkreślił kapłan.

Ks. Iżycki przyznał, że przyjął dzisiejsza nominację z drżeniem, bo pracy będzie bardzo wiele ale i z nadzieją. - Zapraszam do współpracy wszystkich, którym leży na sercu pomoc bliźniemu w kraju i zagranicą - zachęcił za pośrednictwem KAI nowy szef Caritas Polska.

Ks. Marcin Iżycki w funkcji dyrektora Caritas Polska zastąpił ks. Mariana Subocza, który zakończył drugą, pięcioletnia kadencję. Wyboru dokonali biskupi zgromadzeni na 376. zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem.

Ks. Marcin Iżycki ma 44 lata. Pochodzi z Żyrardowa. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. z rąk bp. Kazimierza Romaniuka. Ukończył studia doktoranckie z misjologii na UKSW. W latach 1998-2006 pracował jako wikariusz w kilku parafiach diecezji warszawsko-praskiej.

Był wykładowcą misjologii w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej, a w latach 2006-2008 dyrektorem Dzieła Pomocy "Ad Gentes" przy Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. Od 2010 r. jest dyrektorem Wydziału Misyjnego Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej. Rok później został dyrektorem Dzieła Misyjnego diecezji warszawsko-praskiej.

W 2007 r. ks. Iżycki został dziekanem Służby Celnej. Był kapelanem Izb Celnych w Warszawie, Łodzi i Białej Podlaskiej. Od 2013 roku jest krajowym duszpasterzem służb skarbowych i Służby Celnej. Pełni służbę w stopniu młodszego inspektora celnego.

Duszpasterstwo Krajowe Służb Skarbowych i Celnych ustanowione zostało podczas 321. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 12 marca 2003 r. Powołano wtedy także pierwszego duszpasterza krajowego. Duszpasterstwo jest organizatorem wielu duszpasterskich spotkań branżowych. Do najważniejszych należy ogólnopolska pielgrzymka, która ma miejsce na Jasnej Górze każdego roku w drugą sobotę września.

W ub. roku ks. Marcin Iżycki został odznaczony brązową odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej", a w lutym tego roku Medalem "Milito Pro Christo".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowy dyrektor Caritas Polska: będę realizował pogram Episkopatu i Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.